Strategia bezpieczeństwa narodowego Rosji jako jeden z celów strategicznych wskazuje umocnienie się Rosji w grupie wiodących światowych mocarstw.

fot. Wikimedia Commons
fot. Wikimedia Commons

Według dokumentu celami Rosji na arenie międzynarodowej są również „podtrzymywanie stabilności strategicznej i wzajemnych partnerskich stosunków w warunkach wielobiegunowego świata”. Oficjalne cele strategiczne Federacji Rosyjskiej opublikowano 31 grudnia na jednym z oficjalnych rosyjskich portali rządowych: pravo.ru. Dokument taki Rosja przyjmuje raz na sześć lat. Według rosyjskich urzędników nie ma związku między rewizją poprzedniej wersji strategii bezpieczeństwa a publikacją nowej doktryny wojennej Ukrainy. We wrześniu 2015 r. Kijów ogłosił, że Rosja jest w stosunku do Ukrainy głównym przeciwnikiem i agresorem. Faktycznie, wydaje się, że rosyjskie dokumenty o strategii to coś więcej, niż reakcja na stanowisko sąsiada. O tym, że ambicje Moskwy wykraczają poza obszar tzw. bliskiej zagranicy, świadczy choćby nieustające zaangażowanie w konflikcie wewnętrznym w Syrii, zacieśnianie współpracy z Iranem, próby powrotu do wpływania na politykę wewnętrzną Afganistanu.

[crp]

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Kuriozalna propozycja Bułgarii pod adresem NATO

Groteskowe deklaracje bułgarskich władz na trwającej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego NA…