Do 2030 roku Chiny będą pozyskiwać 1/4 światowej energii wiatrowej. Chiński kapitał jest też w posiadaniu pięciu z sześciu największych wytwórców paneli słonecznych oraz największego producenta turbin wiatrowych.

Farma wiatrowa w chińskim Sinciang/wikimedia commons

Chiny inwestują w odnawialne źródła energii i technologie z nimi związane nie tylko w kraju, ale też – a może przede wszystkim – za granicą, zostawiając daleko w tyle Stany Zjednoczone. Już w 2015 roku suma inwestycji wyniosła ponad 100 mld dol (to ponad dwa razy więcej niż USA), a w 2016 nastąpił kolejny wzrost, przede wszystkim jeśli chodzi o makroinwestycje na kwoty wyższe niż miliard dolarów. Takich było w ubiegłym roku aż 13, o 60 proc. więcej niż rok wcześniej.

I tak w chwili obecnej Chiny posiadają pięć z sześciu największych producentów paneli słonecznych, największych na świecie zakładów produkujących turbiny wiatrowe, a także baterie litowo-jonowe, oraz największej sieci dostawy prądu. Bardzo trudno sobie wyobrazić, żeby jakikolwiek kraj na świecie mógł dogonić Pekin w tej konkurencji. Na pewno nie będą to Stany Zjednoczone – Donald Trump mówi głównie o ropie i gazie; inwestycji w tym sektorze nie dokonuje też Australia, która do tej pory nieźle radziła sobie na rynku.

Energia odnawialna, która wraz z wyczerpywaniem się zasobów paliw kopalnych stanie się jedynym możliwym rozwiązaniem dla planety, prawdopodobnie będzie się w ciągu najbliższych lat prężnie rozwijać – to w tym sektorze eksperci spodziewają się największych innowacji, będzie też przybywać związanych z zieloną energią miejsc pracy.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Wyczerpaniem paliw kopalnych straszy się ludzi odkąd pamiętam. Energia odnawialna stanowi uzupełnienie zapotrzebowania, głównie dla odbiorców indywidualnych, którzy są także prosumentami. Kłopotliwe dla państw europejskich może być ustalenie co jest, a co nie jest ekologiczne z odnawialnych źródeł energii. Coraz więcej krytyków mają wiatraki, energia wodna także wzbudza negatywne oceny niektórych ekologów. Chiny są żywo zainteresowane także tradycyjnymi źródłami energii, w które inwestują w różnych regionach świata. Zarówno odnawialne jak i nieodnawialne źródła energii, technologie, dostęp do złóż, do rynków pozwalają na budowę pozycji ChRL i umacnianie jej znaczenia na świecie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…