Gdy na oczach całego świata toczy się rozgrywka o Wenezuelę, a Stany Zjednoczone, wspierając samozwańczego p.o. prezydenta, po raz kolejny przedstawiają siebie jako krynicę demokracji, wolności i cnót obywatelskich, warto przypomnieć o pewnej rocznicy, kompletnie na naszej szerokości geograficznej niedostrzeganej. Niedługo minie 120 lat od wybuchu wojny między Stanami Zjednoczonymi a Filipinami w wyniku której ten archipelag stał się protektoratem USA. Mało kto słyszał o brutalności tego konfliktu, prawie nikt nie liczył ofiar. Ot, wyjątkowość Ameryki.

Tak oto napisał o tym konflikcie Mark Twain, komentując go jako „New York Times”:  „wiedziałem od samego początku, że nie zamierzamy uwolnić ludzi z Filipin. Udaliśmy się tam na podbój i dlatego jestem antyimperialistą. Jestem przeciwny temu, aby orzeł amerykański położył szpony na jakimkolwiek innym kraju”. Zwracał uwagę na powszechny rasizm białych, amerykańskich żołnierzy i polityków. Był głęboko zaniepokojony sadystycznymi zbrodniami wojennymi popełnionymi przez amerykańskie wojska. Sugerował, że gwiazdy i paski na amerykańskiej fladze powinny zostać zastąpione czaszką i kośćmi. Ówczesny gospodarz Białego Domu, prezydent Wiliam McKinley (1897-1901) obiecywał, że pomoże Filipińczykom podczas powstania przeciwko Hiszpanom i nie będzie się potem starał anektować ani podporządkowywać Filipin. Ale pewnej nocy, kiedy w modlitwie padł na kolana, przyszła iluminacja, iż oddanie Filipin Niemcom lub Francuzom byłoby złą decyzją dla amerykańskiego biznesu. A sami Filipińczycy są do rządzenia przecież niezdolni.

Po wygnaniu Hiszpanów 23 stycznia 1899 r. proklamowano Pierwszą Republikę Filipin. Już wtedy było wiadome, że USA nie uznają niepodległości kraju i według ustaleń traktatu paryskiego z 10 grudnia 1898 r. zostanie on amerykańską kolonią. W parlamencie Stanów Zjednoczonych zostało to uchwalone 6 lutego 1899 r. Filipińczycy, wiedząc o tym, rozpoczęli przygotowania do wojny wcześniej.

Ich wystąpienie zostało krwawo stłumione. Oficjalne dane amerykańskie mówią o ok. 300 000 zabitych autochtonach. To szacunki zaniżone. W samej prowincji Batangas zginąć miało podczas walk ok. 300 tys. Wojsko raportowało, iż na samej wyspie Luzon zabito ponad pół miliona Filipińczyków. Niektóre źródła podają liczby 1,4 – 3 mln ofiar, co dla populacji liczącej ok. 10 mln ludzi oznacza po prostu ludobójstwo. Po 1902 roku wojna na południu Filipin trwała nadal przez niemal dwie dekady; lud Moro, muzułmanie, którzy także współcześnie od lat walczą o autonomię i niezależność od Manili, prowadził walkę partyzancką, na którą amerykańskie ekspedycje wojskowe odpowiadały represjami i masowymi morderstwami. Niektórzy autorzy uważają, że była to najbardziej krwawa wojna kolonialna (proporcjonalnie do populacji podbijanego terenu) prowadzona przez białego człowieka.

Przełom XIX i XX w. obfituje w mordercze ekspedycje wysyłane przez kolejne kraje Zachodu celem podboju terenów w tzw. III świecie. Znane jest dość powszechnie ludobójstwo armii niemieckiej w dzisiejszej Namibii dokonane na ludach Nama i Herero. Podczas wojen burskich twórcami obozów koncentracyjnych byli kulturalni dżentelmeni po Eaton College, Cambridge czy Oxfordzie; Brytyjczycy jeszcze podczas powstania Mau-Mau w Kenii, w latach 50. XX wieku stosowali nagminnie metody kojarzone dziś w pierwszej kolejności z nazistami. Wyczyny Belgów w Kongo – przez pewien czas prywatnym folwarku arcykatolickiego króla Leopolda II – porównać można jedynie z nazistowskim bestialstwem wobec Żydów. Za każdym razem stawką były ekonomia, zyski, tworzenie kolonialnych imperiów.

Warto tę historię sobie przypominać zawsze, gdy sekretarz stanu Pompeo z przejęciem mówi o odbudowywaniu demokracji i ratowaniu Wenezuelczyków przed strasznym autorytaryzmem, a sekundują mu prezydent Macron i premier May, mając usta pełne frazesów.

paypal

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Barbarus z całym szacunkiem lepiej zostać protektoratem USA bez ofiar i pokojowo niż z wymordowanym narodem i zrównanych z ziemią państwem,USA jest w tej chwili militarną potęgą,tylko szaleniec pójdzie z patykiem na czołgi,jak USA osłabnie,a kiedyś z pewnością to imperium upadnie wówczas Polacy bez żadnych skrupółów porzucą tego agresora,póki co trzeba być mądrym i za przykład wziąć Czechy,które bez walki wpuściły hitlerowskie Niemcy na swój teren zachowując życie i majątek swoich obywateli a w 1945 roku i tak uzyskały niepodległość,ani Rosja ani Chiny ani Niemcy nie kiwną palcem,gdyby USA zaatakowało nasz kraj,myślmy rozsądnie,i czekajmy na słabość naszych wrogów.

  1. Mój drogi!
   To nie jest koniec XIX wieku a początek XXI. I sytuacja jest diametralnie różna. Polacy sami szukali drabinki do odbytu wuja Samuela – no i znaleźli.
   Filipińczycy byli postawieni pod ścianą.
   Jednak nasz serwilizm i ukochanie odległych sojuszników, które w historii spowodowało już nasze kłopoty kilkakrotnie a ostatnie skończyły się zagładą 6 milionów polskich obywateli – niczego naszych rządzących nie nauczyły – przeciwnie, zamiast trzymać się Europy – leziemy do Ameryki dla której stanowimy co najwyżej coś w rodzaju kijka do szturchania niedźwiedzia i nic poza tym. Sami wyskakujemy przed szereg (jak w wypadku Afganistanu czy Iraku) a później zawodzimy …amerykanie nas oszukali-ii – i w płacz.
   A wracając do twojego stwierdzenia:
   ,,lepiej zostać protektoratem USA bez ofiar i pokojowo niż z wymordowanym narodem i zrównanych z ziemią państwem,”
   To dzięki temu szansa na zrównanie z ziemią bardzo nam wzrosła, bowiem to linia Wisły będzie pierwszą linią obrony NATO w przypadku wojny z Rosją. A zerwanie wszystkich istotnych porozumień w dziedzinie kontroli zbrojeń – do tego zmierza. Po rozmieszczeniu atomowych hipersonicznych środków przenoszenia w Europie wystarczy byle błąd systemów wykrywania i poleci wszystko co jest w arsenałach.
   Ale jest w tym również coś pocieszającego… Polska będzie dobrze widoczna z kosmosu przez kilkaset lat…

 2. myszki, a miało być tak pięknie…”wolny świat” na czele z USA, Arabią Saudyjską, Izraelem i Polską….USA, krajem o największej liczbie więźniów, Arabią Saudyjską, państwem którego nazwa pochodzi od nazwiska jego właścicieli, Izraelem, państwem w którym rządzi apartheid i my…postpańszczyźniany, ziemniaczano buraczany kraj Lechitów..

 3. no proszę, dzielne Filipiny… a taka Polska została protektoratem USA bez jednego wystrzału

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Antysemicka pałka Krytyki Politycznej

Szafowanie oskarżeniami o antysemityzm wobec krytyków państwa Izrael nie jest niczym nowym…