Dziś rano policjanci w cywilu weszli przemocą do paryskiej siedziby Nieuległej Francji  (LFI) – lewicowego ruchu politycznego, reprezentowanego w Zgromadzeniu Narodowym, i m.in. do mieszkania jego lidera Jean-Luca Mélenchona, zeszłorocznego kandydata lewicy na prezydenta. Doszło do protestów i przepychanek. Policja zabrała dyski twarde komputerów i dokumenty. „Nie damy się zastraszyć” – mówił Mélenchon.

„Robią rewizje u wszystkich, od siódmej rano. U sekretarz generalnej naszej grupy parlamentarnej, u moich byłych asystentów. Zabierają telefony, komputery” – alarmował Mélenchon na facebooku. „To nie jest wymiar sprawiedliwości” – mówił do dziennikarzy, którzy pojawili się w siedzibie LFI – „Jutro, zobaczycie, znajdą jakiś pretekst, byle jaki powód, by mnie zamknąć w pudle. Tak zrobili z Lulą, tak robią ze wszystkimi” – mówił rozgoryczony.

„Kiedy  Macron ma do czynienia z kryzysem rządowym, policja nachodzi lidera opozycji. To niesłychane w Europie” – tweetował Pablo Iglesias, szef hiszpańskiego Podemosu.

Obecny na miejscu prokurator poinformował, że przeszukania mają związek z dwoma śledztwami wstępnymi. Pierwsze wszczęto po skardze eurodeputowanej Zjednoczenia Narodowego (ZN – d. Frontu Narodowego) Sophie Montel, według której LFI zatrudniała w Parlamencie Europejskim asystentów na fikcyjne etaty. ZN zostało wcześniej  oskarżone o to samo. Drugie dotyczy bilansu finansowego  kampanii prezydenckiej Mélenchona, choć w lutym tego roku Krajowa Wyborcza Komisja Rachunkowa oficjalnie go zatwierdziła (nie zatwierdziła natomiast rachunków kampanii Macrona). We Francji prokuratura podlega rządowi.

Doszło do manifestacji protestacyjnym przed budynkiem LFI. Ruch wydał oświadczenie, w którym potępia „gwałt polityczny, policyjny i prawny przeciw Jean-Lucowi Mélenchonowi i Nieuległej Francji”, mówi o „ataku na wymyślonych podstawach”. Ogółem policja przeprowadziła dziś 15 przeszukań w lokalach związanych z lewicą. LFI zapowiedziała już kolejne protesty.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…