Deputowany rosyjskiego parlamentu zwrócił się do koncernu IKEA, by zastanowiła się nad sensem swojego reklamowego hasła nad jednym ze swych rosyjskich sklepów w Rosji.
Poszło o słowa „Suum cuique” (każdemu swoje), które wykorzystał jeden ze sklepów meblowego koncernu w Rosji. Takie właśnie słowa, tłumaczone na niemiecki, wisiały nad bramą obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie.
„Suum ciuque” jest oczywiście łacińskim powiedzeniem, to stare hasło, ale w dzisiejszym kontekście kojarzy się z Buchenwaldem. Jasne też, że choć nie narusza prawa, ale jest nieetyczne. Myślę, że IKEA powinna się zastanowić i nie wykorzystywać tego hasła. Oczywiście, nie należy wypowiadać wojny taboretom i szafkom nocnym”, powiedział deputowany Witalij Miłonow.
IKEA zareagowała błyskawicznie na krytykę. Jak informują rosyjskie media, postanowiła zakończyć kampanię reklamową z wykorzystaniem wspomnianej łacińskiej frazy.
„Z ogromnym szacunkiem odnosimy się do historii i uznajemy swój błąd. Gdy tylko spostrzegliśmy reakcje i interpretację naszego hasła, natychmiast postanowiliśmy zakończyć kampanię’, głosi komunikat IKEA.
To już kolejny koncern, który nieostrożnie formował swoją reklamową kampanię, naruszającą wielką wrażliwość Rosjan na punkcie walki z faszyzmem. Niedawno Burger King musiał zutylizować setki koszulek z reklamowym hasłem „W tym mieście nikt nie umrze z głodu” i logo Burger Kong w Petersburgu (d. Leningrad). W czasie wojny, podczas blokady Leningradu, z głodu w tym mieście zmarło 600 tysięcy ludzi.
Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej
Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…
Ruski potrafi
Racja. I słusznie „potrafi” jak widać z tekstu.
„To już kolejny koncern, który nieostrożnie formował swoją reklamową kampanię, naruszającą wielką wrażliwość Rosjan na punkcie walki z faszyzmem. Niedawno Burger King musiał zutylizować setki koszulek z reklamowym hasłem „W tym mieście nikt nie umrze z głodu” i logo Burger Kong w Petersburgu (d. Leningrad). W czasie wojny, podczas blokady Leningradu, z głodu w tym mieście zmarło 600 tysięcy ludzi.”
Niezły trolling.
Nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu. Ja uważam hasło „W tym mieście nikt nie umrze z głodu” za bardzo trafne i budujące. Szczególnie w Petersburgu, bo obiecuje, że historyczny horror się nie powtórzy.
PS. Ciekaw jestem, ilu Rosjan kojarzyło napis „Suum ciuque” z napisem nad wejściem do obozu w Buchenwaldzie. Poza tym, gdybyśmy odrzucali wszystko, co nadużywali dyktatorzy i zbrodniarze, to żegnajcie śliczne panienki i koniak, bo przepadał za nimi Stalin, żegnaj dieto wegetariańska, preferowana (przynajmniej w propagandzie) przez Adolfa H.
Nooo. Cóż za samokrytycyzm!
To powiedz drogi trollo-Aferale kto cię tutaj przysłał???
To reklamujmy np. agencje pracy – jakąkolwiek – hasłem 'Praca czyni wolnym’ (Arbeit macht Frei). Żałosny liberałe – nie widzisz w tych szlagwortach nihilizmu i pogardy dla kapitalistycznego zwyrodnienia ? O Twej empatii i człowieczeństwie już się nawet nie wypowiadam. Tak, kapitalistycznego bo faszyzm może narodzić się i objąć rządy tylko …… w liberalnej demokracji i pokracznie pojmowanej.politycznie poprawności. Tak słusznie twierdzi i twierdzili wielu myślicieli i poważnych komentatorów politycznych. Od Poppera i Chomsky’ ego poczynając, przez Bonhoeffera, Einsteina i Jasspersa, a na Pilgerze i Sartrze kończąc.