Niesłychana aktywność cenzorska Instytut Pamięci Narodowej w Gdańsku dotknęła nawet szkołę nr 3 w Pruszczu Gdańskim. Bezmyślni urzędnicy kazali usunąć zdjęcie generała Świerczewskiego.

gen. Karol Świerczewski / wikipedia commons

Wytłumaczenie IPN-u oczywiście było do bólu przewidywalne:

– Trzeba zwracać uwagę, czego uczą się dzieci w szkołach. Taką gablotkę codziennie mijają uczniowie i umieszczenie tutaj takiej postaci jak Karol Świerczewski i to tuż obok Jana Matejki jest nie na miejscu. Brakuje chociażby jakiegoś wyjaśnienia i pokazania kontekstu. Brakuje informacji, kim tak naprawdę był Karol Świerczewski – powiedział dla portalu Onet.pl rzecznik Instytutu Jan Hlebowicz.

Pracownicy IPN uznali, że samo powieszenie zdjęcia gen. Karola Świerczewskiego w gablotce, pokazującej, kto był patronem szkoły w czasie jej istnienia to „kultywowanie pamięci”. We wspomnianej gablotce wisiały tylko zdjęcia i podpisy: „Karol Świerczewski” i „Jan Matejko”. Poza tym nie ma tam śladu gloryfikacji kogokolwiek. Jednak funkcjonariusze IPN uznali, że zdjęcie poprzedniego patrona trzeba usunąć.

Ciekawe zresztą, jak usunięcie zdjęcia wytłumaczą uczniom nauczyciele.

Tym samym po raz kolejny IPN udowodnił, że nie ma nic wspólnego z instytucją naukową obiektywnie badająca historię, natomiast bardzo wiele z fałszowaniem historii, praniem mózgów i tworzeniem alternatywnej, nieprawdziwej rzeczywistości.

Karol Świerczewski, działacz komunistyczny Polski i Rosji Radzieckiej, członek SDKPiL, walczył w szeregach Armii Czerwonej, generał pułkownik Armii Czerwonej i generał broni Armii Polskiej. W hiszpańskiej wojnie domowej w 1936 r. walczył po stronie republikańskiej przeciwko buntownikom Franco. Podczas II wojny światowej stał na czele 2 Armii Wojska Polskiego. Zabity przez oddział UPA pod Baligrodem w 1947 r.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…