Fotografia szubienicy

Organizacja wezwała Iran do natychmiastowego wprowadzenia moratorium na karę śmierci dla skazanych, którzy nie ukończyli 18. roku życia.

HRW chciałaby, aby Iran w ogóle wykreślił karę śmierci ze swojego kodeksu karnego, ale zdaje sobie sprawę, że może się to okazać niemożliwe. Chce więc przynajmniej ocalić nieletnich skazańców, zwłaszcza że z tego, co udało się ustalić, od początku roku stracono przynajmniej troje.

Iran okrutnie karze przestępców – 4 stycznia stracono 16-letniego Amirhosseina Pourjafara, który zgwałcił i zamordował dziecko. Jego zbrodnie były przerażające, jednak jak widać najsurowsza z kar nie powstrzymuje przed ich popełnianiem, a jedynie nakręca spiralę zła. 30 stycznia miały miejsce egzekucje Alego Kazemiego, który dopuścił się morderstwa w wieku 15 lat, a także 21-letniej dziś Mahboubeh Mofidi, która 4 lata temu zamordowała swojego męża-oprawcę (została wydana za mąż jako 13-letnia dziewczynka).

– Iran zaciera dobre wrażenie, będące efektem umiarkowanych reform w zakresie kar za przestępstwa narkotykowe wieszając kilku nieletnich przestępców – powiedziała Sarah Leah Whitson, dyrektor bliskowschodniego oddziału Human Rights Watch. – Kiedy wymiar sprawiedliwości Iranu zacznie realizować swoją misję, czyli zapewniać sprawiedliwość i skończy z pożałowania godną praktyką skazywania na śmierć dzieci?

W latach 2014-2017 w Iranie skazano na śmierć co najmniej 25 nieletnich. Iran jest jednym z czterech państw, gdzie jest to dozwolone w kodeksie karnym (obok Pakistanu, Arabii Saudyjskiej i Jemenu, a także Strefy Gazy).

Amnesty International już w raporcie z 2008 wzywało Iran do zaprzestania egzekucji na małoletnich:
„Stosowanie kary śmierci na nieletnich przestępcach to rażące naruszenie zwyczajowego prawa międzynarodowego, niezależnie od tego jaki wiek w momencie egzekucji osiągnęła osoba skazana”. W momencie wydania raportu skazanych na śmierć było około 140 młodocianych, oczekujących w więzieniach. Iran celowo przeciąga procesy, by naginać Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych i móc zasłonić się, że w momencie stracenia skazaniec był już dorosłą osobą w pełni praw.

W 2007 odbył się głośny proces Emadeddina Baghiego – czołowego irańskiego przeciwnika kary śmierci – za -działania przeciwko bezpieczeństwu narodowemu. Skazano go… na śmierć. Po odwołaniu karę zmieniono na wieloletnie więzienie, jednak skutecznie zamknięto mu usta.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Brawo Iran!!! Iran to jeden z najbezpieczniejszych krajów na świecie. Tak trzymać. Zero tolerancji dla morderców, gwałcicieli, zbrodniarzy i homoniewiadomo.

  2. Kara śmierci za działalność polityczną czy kradzież, nawet na wielką skalę, jest oczywiście nieludzka. Ale jeśli 16-latek, czy ktokolwiek inny, gwałci i morduje, czasami wiele osób, to społeczeństwo powinno mieć prawo wyeliminować potwora. Nie do więzienia, a do Allaha czy innego pana bozi. Bo zachowanie go przy życiu to splunięcie w twarz ofierze/ofiarom.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Polska trasa koncertowa probanderowskiego artysty

W Polsce szykuje się występ znanego, przynajmniej na Ukrainie artysty i szołmena Antona Mu…