Nieznani sprawcy zaatakowali biuro jednej z największych izraelskich organizacji broniących praw człowieka. Prawdopodobnie to kolejny akt agresji ze strony skrajnej prawicy.
Organizacja B’Tselem istnieje od 1989 r. Za cel stawia sobie dokumentowanie przypadków łamania praw człowieka na izraelskich terytoriach okupowanych (Zachodni Brzeg Jordanu i Strefa Gazy), nagłaśnianie informacji o nich w izraelskich mediach, walkę o zmianę polityki Izraela wobec Palestyńczyków i respektowanie norm prawa międzynarodowego. Wydała ponad setkę raportów poświęconych przymusowemu wysiedlaniu Palestyńczyków, niszczeniu palestyńskich wiosek, przemocy stosowanej przez mieszkańców izraelskich osiedli na Zachodnim Brzegu, przemocy policji i wojska izraelskiego wobec ludności cywilnej, dewastacji środkowiska naturalnego w Izraelu.
Działalność takich organizacji jak B’Tselem doprowadzała do wściekłości izraelską prawicę i osadników z osiedli na Zachodnim Brzegu, którzy w większości reprezentują agresywne, szowinistyczne poglądy. Obecny prawicowy rząd Benjamina Netanjahu stara się ograniczyć aktywność obrońców praw człowieka, forsując ustawę o uznaniu wszystkich organizacji pozarządowych za „organizacje zagraniczne”. Jeśli wejdzie ona w życie, działacze NGO-sów będą musieli podczas publicznych wystąpień nosić identyfikatory wskazujące, skąd pochodzą środki na działalność danej organizacji. Dla prawicy skrajnej to za mało – organizacje izraelskich osadników domagają się traktowania takich organizacji jak B’Tselem jako obcych agentów.
W pożarze nikt nie ucierpiał. Przedstawiciele B’Tselem deklarują, że nie dadzą się zastraszyć i będą nadal dokumentować łamanie praw człowieka na terytoriach okupowanych. Uważają również, że biuro podpaliła jedna z izraelskich organizacji ultranacjonalistycznych. Byłby to kolejny taki przypadek w ciągu ostatnich miesięcy. W listopadzie 2014 r. żydowscy osadnicy spalili i zdewastowali szkołę w Jerozolimie, gdzie wspólnie uczą się dzieci izraelskie i palestyńskie. W grudniu prawicowych bojówkarzy wyręczyło wojsko – żołnierze zniszczyli w Betlejem siedzibę palestyńskiej organizacji charytatywnej, a w Nablusie biuro grupy broniącej praw więźniów.
[crp]Palestyńczycy się jednoczą
W rozmowach w Pekinie wzięło udział 14 organizacji działających w Palestynie. Główni gracz…