Izraelski Sąd Najwyższy zatwierdził dziś decyzję ministerstwa spraw wewnętrznych o deportacji Omara Shakira, Amerykanina i dyrektora Human Rights Watch (HRW) na Izrael i terytoria palestyńskie. Szef organizacji obrony praw ludzkich był podejrzany o popieranie kampanii solidarności z Palestyną BDS (Bojkot, Sankcje, Wycofanie Inwestycji).

Omar Shakir, wikipedia.

Decyzja o wydaleniu Shakira należy teraz do rządu, który już w zeszłym roku odebrał mu kartę pobytu. Jeśli rząd ponowi decyzję o wydaleniu, co jest w zasadzie pewne, Shakir będzie miał trzy tygodnie na wyjazd, a jeśli nie wyjedzie, zostanie deportowany siłą. Izrael jest czwartym krajem świata, po Korei Północnej, Iranie i Egipcie, który nie chce HRW na swoim terenie, jak i na ziemiach, które Izrael siłą okupuje.

Skrajnie nacjonalistyczne władze izraelskie wyrzucają Omara Shakira na podstawie ustawy sprzed dwóch lat zezwalającej na deportacje cudzoziemców podejrzanych o popieranie BDS. Wiele osób, które na portalach społecznościowych lub inaczej wyraziły poparcie dla idei bojkotu izraelskich towarów z palestyńskich ziem okupowanych, nie zostało wpuszczonych do Izraela z powodu tych przepisów.

„Cieszę się bardzo, że Sąd Najwyższy zatwierdził moją decyzję o nie przedłużeniu wizy Omara Shakira” – mówił dziś po ogłoszeniu wyroku Arie Dery, szef Szasu (ortodoksyjnej partii religijnej Sefaradów Wiernych Torze) i minister spraw wewnętrznych. „Każdy, kto działa przeciw Izraelowi, musi wiedzieć, że nie pozwolimy mu tu przebywać ani pracować.” – podkreślił minister.

HRW odrzuca izraelskie zarzuty. Utrzymuje, że Omar Shakir nigdy nie popierał kampanii BDS, i że izraelska decyzja jest motywowana wyłącznie zamknięciem ust międzynarodowej organizacji obrony praw człowieka. Według izraelskiego reżimu apartheidu, kampania BDS jest antysemicka, czemu BDS zaprzecza.

paypal
Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…