Ambasadorowie 10 państw, w tym również Stanów Zjednoczonych otrzymali wezwania do stawienia się w siedzibie MSZ w Jerozolimie. Ich państwa podpadły wyrażeniem poparcia dla rezolucji ONZ, określającej osadnictwo na Zachodnim Brzegu Jordanu jako „nielegalne”.

Benjamin Netanjahu, premier Izraela/wikimedia commons

Do izraelskiego resortu spraw zagranicznych zostali poproszeni przedstawiciele dyplomacji Chin, Egiptu, Francji, Hiszpanii, Japonii, Nowej Zelandii, Rosji, Ukrainy, Rosji, Urugwaju i Wielkiej Brytanii. Według agencji Reutera, wszyscy otrzymali reprymendę. Gniew Jerozolimy jest związany z poparciem przyjętej w piątek rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, wzywającej do wstrzymania izraelskiego osadnictwa na terytoriach państwa palestyńskiego. Na szczególne względy mógł liczyć ambasador USA, który spotkał się z premierem Benjaminem Netanjahu. Szef rządu miał „przedyskutować” z Danielem Shapiro stanowisko Waszyngtonu.

Piątkowa rezolucja została uchwalona w odpowiedzi na ustawę przegłosowaną na początku grudnia w Knesecie, legalizującą osiedla na Zachodnim Brzegu, zamieszkane przez 4 tys. Żydów. Nielegalne osadnictwo zostało zainicjowane po Wojnie Sześciodniowej w 1967 roku i trwa do dzisiaj. – Wszystkie izraelskie osiedla w Palestynie, niezależnie od tego, czy zostały wzniesione nielegalnie i zaakceptowane przez państwo post factum, czy też zbudowano je z pełnym poparciem rządu, z punktu widzenia przepisów międzynarodowych są nielegalne – mówił główny orędownik rezolucji Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka, Zeid Ra’ad Al Hussein. Jego działania zostały zwieńczone sukcesem. Decyzją Rady Bezpieczeństwa osiedla zostały uznane za”pozbawione mocy prawnej i stanowią rażące pogwałcenie prawa międzynarodowego”. Izrael ustami swojego premiera, określił rezolucję jako „stronniczą i haniebną”.
Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Indyjscy pracownicy portowi odmówili przeładunku izraelskiej broni

Indyjski związek zawodowy robotników portowych, Water Transport Workers Federation of Indi…