Czasy, w których polska lewica była wspólnikiem amerykańskich agresorów w ich wojennych wyprawach szczęśliwie już minęły. Na dzisiejszej konferencji prasowej jej przedstawiciele zaapelowali do prezydenta i rządu o przeciwstawienie się eskalującym przemoc decyzjom Waszyngtonu i wycofanie naszych żołnierzy z terytorium Iraku.

Spotkanie z dziennikarzami otworzył Maciej Konieczny, dla którego był to zapewne moment szczególny, bo obecny poseł Lewicy zaczynał swoją działalność polityczną od protestów przeciwko wysłaniu polskich wojsk do Iraku w 2003 roku. Był wówczas działaczem Młodych Socjalistów.

– Nie mamy wątpliwości, że w interesie Polski i świata jest deeskalacja konfliktu na Bliskim Wschodzie, pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Iranem. Nasze zdanie podziela wiele sił międzynarodowych, wiele państw europejskich, ale także wiele sił w samych Stanach Zjednoczonych – mówił Konieczny. – Jesteśmy przekonani, że rząd polski i polski prezydent powinni aktywnie działać na rzecz rozwiązań dyplomatycznych – zapewniał.

Obok Koniecznego stał Andrzej Rozenek, poseł SLD, partii, która podjęła decyzję o udziale polskich żołnierzy w napaści na Irak. On sam był wtedy dziennikarzem, niezaangażowanym bezpośrednio w politykę, jednak dziś w imieniu swojej formacji przyznał, że ówczesna decyzja była zła.

– Nie popełniajcie naszych błędów, mówię tu do rządu Mateusza Morawieckiego, myśmy kiedyś ten straszny błąd popełnili, przy dużo bardziej stabilnej administracji rządu Stanów Zjednoczonych uwierzyliśmy w zapewnienia o broni masowego rażenia, która rzekomo miała być w Iraku, dlatego wysłaliśmy tam wtedy nasze wojska. To był błąd, za ten błąd lewica wielokrotnie przepraszała – mówił Rozenek.

Maciej Gdula, poseł Lewicy zasiadający w sejmowej komisji spraw zagranicznych zaakcentował, że polskie wojska w Iraku nie mają już racji bytu, bo taka jest wola tamtejszych władz.

– To jest ważna decyzja suwerennego kraju, ze względu na tę decyzję i pod warunkiem, że władze Iraku wytrwają przy tej decyzji, my musimy pomyśleć co zrobić z naszymi żołnierzami w Iraku, oni odbywają tam misję szkoleniową. Wobec intensyfikacji napięć w tym rejonie ta misja traci stopniowo szkoleniowy charakter i dlatego – jeśli władze Iraku podtrzymają swoją decyzję dot. wycofania wojsk – my powinniśmy bardzo szybko w porozumieniu z władzami Iraku wycofać nasz kontyngent z Iraku, wycofać naszych żołnierzy do domu, tam gdzie będą bezpieczni – powiedział Gdula.

Rano, w Radiu Kraków Gdula zwracał uwagę, że nasz kraj powinien wykorzystać wszelkie środki do powstrzymania amerykańskiego prezydenta przed kolejnymi nierozważnymi ruchami. – Polska ma nie najgorsze relacje z USA, nasz rząd powinien zdecydowanie odradzać Donaldowi Trumpowi wojnę z Iranem (…) Polska powinna sprzątać po Trumpie, pokazać, że jesteśmy po stronie redukcji napięć. Dolewanie oliwy do bliskowschodniego ognia to droga donikąd” – mówił poseł w porannej rozmowie.

Według Adriana Zandberga, Polska powinna wysłać jasny sygnał, że „nie ma zgody na łamanie prawa międzynarodowego” przez Stany Zjednoczone.

– Polską racją stanu jest pokój, a kolejna wojna na Bliskim Wschodzie będzie oznaczała nie tylko cierpienie i śmierć setek tysięcy ludzi, ale będzie oznaczała także dla nas w Polsce potężne problemy – powiedział poseł Razem. Wyjaśnił, że nie chodzi tylko o zagrożenie dla polskich żołnierzy, ale „wojna może wywołać kolejny kryzys migracyjny i kolejną falę uchodźców”. – Kryzys, z którym Europa nie radzi sobie najlepiej – zauważył.

Na zaniedbania polskiego rządu w kwestii bezpieczeństwa, zwrócił z kolei uwagę Włodzimierz Czarzasty.

– Na bezużyteczne Wojska Obrony Terytorialnej – narodowców biegających po lesie z karabinem ku radości Macierewicza – wydajecie więcej niż na wywiad i kontrwywiad wojskowy razem wzięte. Czyli ludzi, którzy są rzeczywiście ważni, dla naszego bezpieczeństwa – powiedział wicemarszałek Sejmu.

patronite

 

 

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Nowy premier Macedonii: krok bliżej do Wielkiej Albanii?

25 stycznia premier Macedonii Północnej, Dimitar Kovacevski, podał się do dymisji. Jego mi…