Komisja Europejska zapowiedziała, że jeżeli rząd zamierza samodzielnie, czyli za pośrednictwem Narodowych Funduszy Ochrony Środowiska i podległych jemu wojewódzkich jednostek, rozdzielać środki na walkę ze smogiem, nie dopuszczając do tego procesu samorządów, to fundusze zostaną wstrzymane i nasz kraj będzie musiał sponsorować wymianę kopciuchów na nowsze piece z własnych środków.
Sprawa jest poważna, bo mieszkańcy polskich miast i wsi od jesieni ubiegłego roku zalewają samorządy wnioskami o dofinansowanie wymiany. I odbijają się od drzwi. „W październiku złożyłam wniosek o dotację do wymiany pieca na węgiel z programu »Czyste powietrze«. Informacja o konieczności zrobienia korekty przyszła w marcu. W kwietniu dowiedziałam się, że wniosek otrzymał pozytywną opinię zarządu wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska. Na początku czerwca miała zostać podpisana umowa. Od tej pory cisza” – to jeden z komentarzy.
Przypomnijmy, że w 2018 roku ministerstwo środowiska, nie zważając na brukselskie zalecenia, zadecydowało, że dysponentem środków na program będzie tylko NFOŚ i fundusze wojewódzkie. Samorządy, według tej decyzji, zostały wykluczone z procesu rozdziału pieniędzy, a także oceny wniosków. Rząd chciał zrobić wszystko po swojemu i wyszło bardzo źle. Urzędy są dziś zawalone wnioskami, a KE stawia sprawę jasno – albo Polska zrobi to według wcześniejszych zaleceń, albo może zapomnieć o kasie.
Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej
Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…
Uniopieprzenieoszopenie. Gospodarstwa domowe emitują około 8-12% pyłów odpowiedzialnych za powstawanie smogu! Większość jest NAWIEWANA Z NIEMIEC! Nie darmo w całym pasie przygranicznym stoją sobie i kopcą elektrownie opalane węglem brunatnym. Ale to Niemcy wg naszych dobrotliwych Koszałków Opałków są eko a nie Polska.
Widać uniopropaganda silnie ryje beret panie Nowak! Polska emituje zaledwie 7,7 tony CO2 na łeb a taka ekologiczna Dojczlandia 8.99t na łeb!
Mniejszą emisje ma Francja (dzięki EJ) 4,57t jednak w Polsce zmniejszenie emisji= likwidacja resztek przemysłu. I tak w roku 1980 emitowaliśmy 13,6 tony na łeb czyli realny spadek emisji jest znaczny.
Co mają CO2 i niemieckie elektrownie do smogu? Ten pierwszy jest obojętny chemicznie, a te drugie, jak wszystkie w całej UE, podlegają restrykcyjnym normom emisji. Energetyka non stop oczyszcza spaliny pod kątem obowiązujących wytycznych i monitoruje ich skład, czego nie da się powiedzieć o np. o transporcie (cały rok) i sektorze komunalnym (głównie zima). Problem zanieczyszczenia powietrza to prywatna niska emisja cząstek stałych, benzopirenów oraz tlenków siarki i azotu, nad którymi nie ma kontroli i których emisja nie wymaga pozwoleń kupowanych na giełdzie…