Od tygodnia w wielu więzieniach na terenie Stanów Zjednoczonych trwają protesty osadzonych, najczęściej mające postać głodówek. Do strajku przyłączyli się nielegalni imigranci przetrzymywani w jednym z największych obozów.

Zdaniem organizatorów, niezależnych mediów i aktywistów zaangażowanych we wspieranie więźniów w Stanach Zjednoczonych, obecny ogólnokrajowy protest jest największą tego rodzaju akcją w najnowszych dziejach USA. Odpowiada za nią Komitet Organizacyjny Osadzonych Pracowników (Incarcerated Workers Organizing Committee  – IWOC), który w ostatni wtorek na swojej stronie internetowej wydał oświadczenie podsumowujące tydzień protestu. Organizatorzy informują, że strajk rozszerza się na kolejne placówki i uznają swoją inicjatywę za sukces.

Strajk ma przede wszystkim zwrócić uwagę władz i opinii publicznej na systemową przemoc mającą miejsce za kratami więzień i odpowiedzialność, jaką za nią ponoszą kierownictwa tych placówek i ich personel. Protestujący donoszą o fali samobójstw pośród amerykańskich więźniów i zbyt częstych przypadkach niewyjaśnionych zgonów. Sprzeciwiają się przymusowej pracy osadzonych, którą uznają za formę współczesnego niewolnictwa. Jeden z więźniów odsiadujący dożywotni wyrok w stanie Virginia napisał list do brytyjskiego dziennika The Guardian, w którym wyznaje: „W Stanach Zjednoczonych w 2018 r. praca niewolnicza nadal istnieje . Niewolnictwo tak naprawdę nigdy się nie skończyło”.

Informacje o przebiegu akcji z trudem przedostają się przez więzienne mury. Wiadomo, że protesty mają najczęściej charakter głodowy. Udział w nim wzięli więźniowie licznych ośrodków penitencjarnych w stanach Georgia, California, Nowy Meksyk, Ohio, Floryda, Północna Karolina, Waszyngton. Do w akcie solidarności ze strajkujacymi protest głodowy podjęli również imigranci osadzeni w Północnozachodnim Centrum Przetrzymywania (Northwest Detention Center – NWDC)) w stanie Waszyngton, czyli w jednym z największych obozów dla nielegalnych imigrantów w USA. Nie jest znana dokładna liczba strajkujących. Media różnie szacują ich liczbę, od 60 d0 200. Grupa NWDC Resistance zamieściła na swojej stornie facebookowej list solidaryzujący się z protestującymi imigrantami i wezwała do zaprzestania zaostrzonej przez prezydenta Trumpa polityki rozdzielania rodzin imigranckich.

Protest rozpoczął się 21 sierpnia. Data ta została została specjalnie wybrana przez organizatorów, stanowi bowiem rocznicę śmierci Gearge’a Jacksona, lidera Czarnych Panter w kalifornijskim więzieniu San Quantin w 1971 r.

System więziennictwa w USA składa się placówek prowadzonych prawie wyłącznie przez prywatne firmy. Organizacje praw człowieka wielokrotnie zwracały uwagę na to, że system sprawiedliwości w Stanach Zjednoczonych ma charakter rasistowski, bo czarni obywatele wielokrotnie częściej karani są surowiej niż biali za ten sam rodzaj przestępstw – dlatego placówki penitencjarne wypełnione są głównie Afroamerykanami. USA jest krajem o najwyższym współczynniku inkarceracji na świecie, tj. posiada najwyższy odsetek populacji przebywającej w więzieniach.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…