Wysoki komisarz ds. praw człowieka ONZ ostro potępił przegłosowaną w ostatnią środę w Knesecie ustawę, legalizującą izraelskie osiedla, zbudowane na ziemi należącej do Palestyńczyków.

Benjamin Netanjahu, premier Izraela/wikimedia commons
Benjamin Netanjahu, premier Izraela/wikimedia commons

Mowa o 4 tys. Izraelczyków, mieszkających w domach, zbudowanych nielegalnie na Zachodnim Brzegu. W środę izraelski parlament przegłosował działającą z mocą wsteczną ustawę, dzięki której osadnictwo stało się legalne. Przeciwko temu ruchowi bardzo ostro zaprotestował ONZ.

– Apelujemy do ustawodawców izraelskich o zmianę decyzji w tej sprawie – mówił Zeid Ra’ad Al Hussein. – Poparcie dla tej ustawy będzie miał daleko idące konsekwencje i poważnie zagrozi reputacji Izraela na arenie międzynarodowej – stwierdził komisarz. Jego zdaniem prawne umożliwianie korzystania z ziemi, będącej prywatną własnością Palestyńczyków przez izraelskich osadników bez ich zgody narusza prawo międzynarodowe. – Izrael jako państwo okupujące Zachodni Brzeg musi szanować prawo własności Palestyńczyków – mówił.

Na Zachodnim Brzegu żyje obecnie ok. 400 tys. Izraelczyków i ponad 2 mln Palestyńczyków. Izraelskie osiedla pojawiają się nielegalnie, co więcej – ich rozrost sprawia, że powoli wizja dwóch oddzielnych państw, Palestyny i Izraela, staje się niemożliwa.

– Wszystkie izraelskie osiedla w Palestynie, niezależnie od tego, czy zostały wzniesione nielegalnie i zaakceptowane przez państwo post factum, czy też zbudowano je z pełnym poparciem rządu, z punktu widzenia przepisów międzynarodowych są nielegalne – stwierdził Zeid Ra’ad Al Hussein. – Są także jedną z podstawowych przyczyn pogwałceń praw człowieka, do których dochodzi we wschodniej Jerozolimie i na Zachodnim Brzegu.

Ustawa o zalegalizowaniu kolejnych 4 tys. osadników przeszła przez Kneset tylko 6 głosami – poparło ją 57 posłów, przeciw było 51. Rząd Benjamina Netanjahu otwarcie odmawia państwu palestyńskiemu prawa do istnienia.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…