Trzy minus – na taką ocenę zasługuje gabinet Beaty Szydło według przewodniczącego Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. Jan Guz zwrócił uwagę, że PiS zrealizował zaledwie jeden ważny dla pracowników postulat. I to nie w całości.

Przewodniczący OPZZ ma nadzieje, że PiS zajmie się sprawami ważnymi dla pracowników / facebook.com/jan.guz
Przewodniczący OPZZ ma nadzieje, że PiS zajmie się sprawami ważnymi dla pracowników / facebook.com/jan.guz

– Uczeń jest może pełen energii, ma wiele możliwości. Ta ocena zapewne będzie się zmieniała w zależności od tego, jak będą postępowały prace – mówił Guz na konferencji prasowej w Warszawie. Jego zdaniem na plus należy zapisać przegłosowania programu socjalnego „Rodzina 500+”, który przyczyni się do podwyższenia poziomu życia pozbawionych dotychczas wsparcia socjalnego obywateli.

Guz zapowiedział, że jego organizacja będzie surowym recenzentem poczynań obecnej władzy, jednak nie wyklucza współpracy  w zakresie opracowywania rozwiązań, które mogłyby poprawić sytuację polskich pracowników. Przewodniczący wspomniał o ważnej roli Rady Dialogu Społecznego, w ramach której strona związkowa może występować z inicjatywami ustawodawczymi. – Jesteśmy gotowi do tego, by wspólnie z rządem pracować w sprawie stawki godzinowej, czy podniesienia odpisu na fundusz socjalny w firmach. Przypomniał, że rząd proponuje stawkę godzinową od umów zleceń na poziomie 12 zł, a OPZZ chce, by wynosiła ona 15 zł. Centrala chce też wyższej kwoty wolnej od podatku, podwyższenia skali podatkowej dla najlepiej zarabiających, a obniżenia podatku dla zarabiających najmniej – wyjaśniał lider OPZZ.

Według Guza jednoznacznie krytycznie należy ocenić działania władzy zmierzające do podporządkowania sobie niezależnych instytucji. Jako przykład takiej nagannej praktyki wymienił ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, radiofonii i telewizji, służbie cywilnej oraz policji i prokuraturze, które jego zdaniem są prostą drogą „do upartyjnienia kluczowych instytucji życia publicznego” i wzbudzają „poważne wątpliwości konstytucyjne”.

– Nieakceptowany jest także błyskawiczny tryb uchwalania ustaw, uniemożliwiający merytoryczną dyskusję – ocenił Guz. – Niepokoi nas też zapowiadana skala zwolnień w służbie cywilnej i mediach publicznych, wdrażana często z lekceważeniem praw pracowników – uważa przewodniczący.

Związkowiec podkreślił również, że jego organizacja czeka na podjęcie przez rząd tematów, które były obecne podczas kampanii wyborczej. Wymienił tu: bezpłatne leki dla seniorów, podniesienie kwoty wolnej od podatku i obniżenie wieku emerytalnego.

[crp]
Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…