Wczoraj palestyńskie kobiety, przetrzymywane przez Izrael jako więźniowie polityczni, zaapelowały o akcje solidarnościowe w obronie ich praw.

Bicie, zrywanie hijabów z głów – to tylko niektóre akty przemocy, których podejmują się względem Palestynek strażnicy więzienia. W niedzielę, kobiety przetrzymywane w więzieniu w Damon próbowały protestować przeciwko umieszczeniu ich reprezentantek w izolacji – uderzały w drzwi swoich cel i odmówiły ustawienia się do kontroli bezpieczeństwa. W odpowiedzi wyłączony został prąd, a pracownicy więzienia zaatakowali je gazem łzawiącym. Jedna z więźniarek straciła przytomność.

Ich opór odniósł jednak zwycięstwo – Mona Qaadan i Shorouq Dwayyat powróciły do Damon z więzienia o zaostrzonym rygorze Gilboa, gdzie przetrzymywano je w izolacji.

Akty sprzeciwu Palestynek w izraelskich więzieniach wciąż trwają, bo nie kończy się przemoc stosowana przez strażników więzienia. Na dodatek, jak podaje MorningStar, od 3 miesięcy są pozbawione możliwości odwiedzin przez rodziny. Od paru dni odmawia im się również możliwości wzięcia prysznica. W reakcji na ostatnie wydarzenia, kobiety zaczęły odmawiać posiłków.

Według palestyńskiej prawniczki, Hanan al-Khatib, więzione Palestynki, mimo urągających warunków, zachowują siłę i pogodę ducha. „Więzione pozdrawiają wszystkich, którzy je wspierają. Wsparcie Palestyńczyków i kontakt z ich rodzinami tylko zwiększają ich determinację i wytrwałość” – mówi.

O wsparcie dla uwięzionych Palestynek apeluje również Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny oraz Sieć Solidarności z Więźniami Palestyńskimi Samidoun. Ta ostatnia organizacja wystartowała z kampanią pisania listów w obronie praw więzionych w izraelskich więzieniach kobiet. 

Władze Izraela straszą jednak przydzieleniem uwięzionym Palestynkom statusu więźnia cywilnego, co pozbawiłoby je statusu politycznego, ale z mniejszymi prawami, niż te, które posiadają więźniowie izraelscy.

 

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…