To brzmi jak żart, albo wygląda na tytuł, za którym kryje się banalna treść. Niestety, to wydarzyło się naprawdę. Egzekucja komornicza w muzeum łódzkiego studia Se-ma-for może stanowić symboliczne zwieńczenie patologii polskiej transformacji systemowej.
'Miś Uszatek”, ”Przygody kota Filemona”, „Miś Corargol”, ”Zaczarowany ołówek” czy ”Mały pingwin Pik-Pok” – te bajki zna prawie każdy. Wszystkie zostały wyprodukowane w Studio Se-ma-for Produkcja Filmowa, które do lat dziewięćdziesiątych kreowało bohaterów wyobraźni małych Polaków i Polek. Potem studio podupadło, by w końcu ograniczyć działalność do organizowania wspomnieniowych pokazów i wystaw. Postacie, które występowały w animacjach, nadal istnieją w formie materialneju, większość z nich znajdowała się w Muzeum Se-ma-foru-u.
Niestety, obiekt znalazł sie na celowniku firm windykacyjnych, które na zlecenie wierzycieli wszczęły procedurę egzekucyjną. Do akcji wkroczył komornik. Na kontach instytucji nie było żadnych środków, a więc przedmiotem egzekucji stały się muzealne eksponaty. Doszło do ściskających serca scen. Do worów pakowane były figurki kojarzące się milionom Polaków z miłymi chwilami z dzieciństwa. Z muzeum zniknął już oskarowy „Piotruś i wilk”. Nie ma juz również misów: Colargola i Uszatka.
– Po kolejnych egzekucjach znikają kolejne eksponaty, które można było oglądać w muzeum animacji. Jeszcze niedawno była to jedna z ważnych łódzkich atrakcji turystycznych – powiedziała Katarzyna Pasikowska-Poczopko, reporterka TVN24, która jako pierwsza opisała sprawę.
Sprawą w końcu zajęło się miasto. Niestety – za późno. Kiedy bowiem urzędnicy oprzytomnieli i uznali, że czas zabezpieczyć zbiory, okazało się, że większość eksponatów jest już oklejona taśmą komorniczą. Teraz magistrat próbuje desperacko ratować sytuacje. – Urzędnicy chcieliby zabezpieczyć i zachować zbiory w Łodzi. W połowie września złożyli do prokuratury doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa niewłaściwego zabezpieczenia zabytków. Dotyczyło ono scenografii filmowych, które leżały przed willą i niszczały. – W naszej ocenie są to przedmioty wartościowe dla kultury – podkreśla Dagmara Śmigielska, dyrektor wydziału kultury UMŁ.
Jeśli ten krok nie okaże się skuteczny, eksponaty zostaną zlicytowane i trafią w prywatne ręce.
Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej
Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…
I to jest właśnie clou polityki solidarnościowych elit sterowanych Balcerowiczem&Sorosem z fundacji Batorego…
Wyprzedać wszystko co się da, resztę zlikwidować…
Jakimś cudem ekspozycje dotrwały do bogonarodowej IVRP. I to by było na tyle. Lepiej byś napisał, ze to dekomunizacja.