Według badań exit poll Prawo i Sprawiedliwość odniosło zdecydowane zwycięstwo w dzisiejszych wyborów parlamentarnych. Na formację Jarosława Kaczyńskiego zagłosowało proc. 39,1 proc. wyborców. Do Sejmu wejdą również komitety: Kukiz ’15 (9 proc.), .Nowoczesna Ryszarda Petru (7,1 proc.), Polskie Stronnictwo Ludowe ( 5,2 proc.). Poza parlamentem Zjednoczona Lewica (6,6 proc.), KORWiN (4,9 proc.) oraz Partia Razem (3,9 proc.)

Wynik PiSu przełoży się na ok. 240 mandatów, co oznacza, że  partia  będzie przez kolejne cztery lata sprawować władze samodzielnie. To pierwszy taki przypadek w historii III RP, wcześniej wszystkie kolejne zwycięskie ugrupowania potrzebowały do rządzenia koalicjanta.

Według exit poll w nowym Sejmie nie zobaczymy posłów Zjednoczonej Lewicy. Wydarzenie jest to historyczne, gdyż przedstawiciele lewicy pod różnymi szyldami zasiadali na Wiejskiej nieprzerwanie od 1989 roku – głównie jako stanowiący główny człon ZLewu Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Wszystko wskazuje na to, że fiaskiem zakończyły się marzenia o sejmowych ławach polityków partii KORWiN. Według wstępnych wyników „kucom” zaufało jedynie 4,9 proc.

Rewelacja wyścigu wyborczego jest z pewnością powstała w maju br. lewicowa Partia Razem, która dzięki imponującemu wzrostowi poparcia na ostatniej prostej kampanii przekroczyła próg 3 proc. gwarantujący zwrot kosztów poniesionych podczas kampanii oraz finansowanie z budżetu państwa na kolejne cztery lata.

Platforma Obywatelska rządziła Polską od 2007 roku, kiedy to formacja kierowana przez Donalda Tuska zwyciężyła w wyborach, odbierając władzę Prawu i Sprawiedliwości.  Teraz sytuacja się odwróciła. PO ma w nowym Sejmie tylko nieco ponad 130 mandatów.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Nie ma się czego cieszyć, że Razem wypadła rewelacyjnie.Ale jaki kosztem? Nie ma lewicy w Sejmie i obawiam się że długo nie będzie.

  2. Rewelacją jest partia RAZEM? To jest katastrofa. Gdyby te głosy, które poszły na RAZEM poszły na ZL, PIS nie miałby większości! Teraz ją ma i będzie robił co będzie chciał. Taki straszny był Miller i Palikot? No to macie Pawłowicz, Macierewicza, Ziobro i Jarosława Polskę Zbawa! Bawcie się dobrze, przez najbliższe 4 lata a może i dłużej jeśli KUKIZa i PSL PIS zdoła namówić na zmianę konstytucji. Widocznie ten naród zasługuje na kato-nacjonalistyczny zamordyzm. Gratuluje rodakom wyboru.

  3. Dziękujemy partii Razem za pierwszy w historii i jedyny w Europie parlament bez lewicy (Przepraszam, bez „postkomunistycznych złogów”!). Pisałem o tym kilka dni temu, to nikt mi nie wierzył…Zadowoleni?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Indyjscy pracownicy portowi odmówili przeładunku izraelskiej broni

Indyjski związek zawodowy robotników portowych, Water Transport Workers Federation of Indi…