Ignorancja czy celowe posługiwanie się kłamstwem w celach propagandowych? Nie sposób nie zadać sobie tego pytania po przesłuchaniu wynurzeń, jakie zaprezentował na antenie TOK FM poseł Tomasz Rzymkowski. Pewne jest jedno – poznaliśmy kolejną „perełkę” z kolekcji Pawła Kukiza.

Po antysemickich breweriach nacjonalistów pod Pałacem Prezydenckim Paweł Kukiz przepraszał za wprowadzenie do Sejmu Roberta Winnickiego i pozostałych prawicowych ekstremistów. Zarzekał się również, że problem nie wynika z tego, że politycy, którzy startowali z jego list byli narodowcami, lecz z tego, że nie byli wystarczająco dobrymi narodowcami. Ciekawe czy oczekiwania byłego rockmana spełnia Tomasz Rzymkowski, który zanim rozpoczął przygodę z parlamentem, był działaczem organizacji nacjonalistycznych, a obecnie piastuje stanowisko Unii Polityki Realnej – ugrupowania łączącego fascynację wolnym rynkiem z ksenofobią.

Poseł Rzymkowski zaprezentował swój potencjał podczas porannego występu w TOK FM, gdzie był gościem Dominiki Wielowieyskiej. Dziennikarska zapytała go o relację szefa wywiadu inspektoratu Armii Krajowej, która świadczyła o kolaboracji części tzw. niepodległościowego podziemia z hitlerowskim okupantem.
„Współpraca NSZ z gestapo była w zasadzie jawna i poszczególni dowódcy nie kryli się z tym, że otrzymują broń i amunicję do walki z komuną od władz okupacyjnych. Znany jest przypadek – styczeń 1944 – kiedy oficerowie NSZ z bronią przyjeżdżali pod gestapo w Ostrowcu Świętokrzyskim, tam omawiali obławy na PPR, przekazywali gestapo materiał odnośnie komórek PPR. Niemcy już wówczas uważali NSZ za polski, narodowy socjalizm, prowadzący jawną walkę z Rosją, robiący dywersję w ugrupowaniach politycznych” – oto treść tej notatki.
Prowadząca odnosząc się do fascynacji posła właśnie historią Brygady Świętokrzyskiej stwierdziła, że broniąc tej formacji, polski parlamentarzysta broni kolaborantów gestapo.
– Absolutnie nie, to są skandaliczne słowa! – oburzył się poseł Rzymkowski.

– Przecież to jest relacja Armii Krajowej!  Armia Krajowa kłamała w tej sprawie? – ciągnęła temat dziennikarka.

– Tak, oczywiście! – ocenił polityk Kukiz’15. – Wystarczy popatrzeć na dokumenty niemieckie. Komuna nie była w stanie przez 45 lat znaleźć żadnego dokumentu w archiwach niemieckich, które by świadczyły o współpracy gestapo z NSDA… z NSZ – powiedział poseł. – Dlaczego nie ma konkretnych zeznań świadków? Dlaczego nie ma żadnego dokumentu? – poseł kontynuował swoją walkę z faktami historycznymi.

– Przecież przeczytałam panu dokument – zauważyła przytomnie Wielowieyska.

Nawet to nie przekonało posła Rzymkowskiego. – To jest tylko opinia oficera Armii Krajowej i też nie wiadomo, czy autentyczna czy nie – wycedził człowiek Pawła Kukiza.
Brygada Świętokrzyska Narodowych Sił Zbrojnych to jedna z najbardziej haniebnych organizacji militarnych w historii polskiego oręża. Jej członkowie – wyposażeni w niemiecką broń, amunicję oraz system łącznościowy prowadzili działania uderzające w odradzające się państwo polskie. Niszczyli infrastrukturę – szkoły, urzędy, fabryki, a także, zrzucani przez nazistowskie samoloty, dokonywali akcji dywersyjnych na tyłach Armii Czerwonej. Część z kolaborantów odbyła szkolenie w ośrodku  RSHA (Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy) w okupowanej przez hitlerowców Pradze. Następnie, przeszkoleni bojownicy, byli przerzucani na terytorium Polski.
Obecna władza uważa dorobek Brygady Świętokrzyskiej za powód do narodowej dumy. We wrześniu 2017 roku, większość sejmowa przyjęła przez aklamację uchwałę upamiętniającą 75. rocznicę powstania Narodowych Sił Zbrojnych. Dokument, zawierał wzmiankę o tym, że Brygada Świętokrzyska „dobrze zasłużyła się Ojczyźnie”, a jej członkowie  „nigdy nie pogodzili się z podbojem Polski przez Związek Sowiecki i narzuceniem jej komunistycznej  władzy”.

„Sejm wybiela formację, która według raportów Armii Krajowej współpracowała z gestapo. W Brygadzie Świętokrzyskiej prominentną rolę odgrywały takie postaci jak Hubert Jura „Tom” – odpowiedzialny za mordy na ukrywających się Żydach, skazany przez AK na karę śmierci za kolaborację z niemieckim okupantem” – komentował uchwałę Adrian Zandberg z Partii Razem.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…