Ciekawe, że oficjalnie, przynajmniej do momentu opublikowania niniejszej informacji, zareagował tylko rząd Rosji. Wszystkie inne milczą. To wiele mówi o dzisiejszym świecie.

Jak już pisaliśmy, brytyjski sąd uchylił poprzednią decyzję o odrzuceniu wniosku o wydanie Assange’a Stanom Zjednoczonym. Teraz orzeczenie ekstradycji będzie najprawdopodobniej formalnością, choć obrońcy dziennikarza odwołają się jeszcze do Sądu Najwyższego.

NGO’sy  na świecie krytycznie o brytyjskim sądzie

Na decyzję brytyjskiego wymiaru sprawiedliwości zareagowało krytycznie wiele pozarządowych organizacji broniących praw człowieka. Gorzką ironią losu jest fakt, że ten do szpiku kości niesprawiedliwy werdykt zapadł w Międzynarodowym Dniu Praw Człowieka. Reakcje międzynarodowych organizacji praw człowieka i dziennikarskich są jednoznaczne.

„Dziś Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Jaka hańba. Jak cynicznie. Podjąć taką decyzję w taki dzień, trzymać w brytyjskim więzieniu jednego z najwybitniejszych dziennikarzy ostatnich 50 lat, oskarżając go o publikowanie prawdy o zbrodniach wojennych i grupach morderców z CIA” – mówiła   po wyroku partnerka Assange’a Stella Morris.

Redaktor naczelny WikiLeaks Kristin Hrafnson napisał na Twitterze, że Assange „znów jest w niebezpieczeństwie, tak jak w niebezpieczeństwie jest prawo dziennikarzy do publikacji materiałów niewygodnych dla  rządów i korporacji. (…) Chodzi o prawo mediów do publikowania materiałów nie będąc zagrożonym ze strony supermocarstwa”.

Sekretarz generalny Reporterów bez Granic Christophe Deloire napisał: „bronimy tej sprawy z powodu niebezpiecznych następstw dla przyszłej wolności prasy na całym świecie. Przyszedł czas, by raz na zawsze zakończyć to prześladowanie, trwające ponad 10 lat. Przyszedł czas uwolnić Assange’a”. Deloire zwrócił też uwagę, że wyrok na Assange’a zbiegł się w czasie z wręczeniem pokojowej nagrody Nobla dwojgu dziennikarzom i Szczytem dla Demokracji, zebranym pod egidą USA.

Amnesty International wyraziło opinię, że działania brytyjskiego sądu to „parodia praworządności”.

Międzynarodowa Organizacja Dziennikarzy też negatywnie oceniła werdykt brytyjskiego sądu i wezwała amerykańskiego prezydenta Joe Bidena do „zakończenia tego politycznie motywowanego prześladowania”.

Rosja oficjalnie

Jak na razie jedynym oficjalnie wyrażonym rządowym stanowiskiem wobec sytuacji z ekstradycją Juliana Assaange’a jest stanowisko rządu Rosji. Maria Zacharowa, rzeczniczka prasowa MSZ Rosji napisała na swoim kanale: „Ten haniebny werdykt politycznej sprawy przeciwko dziennikarzowi i działaczowi społecznemu – to kolejna forma ludożerczej ideologii anglosaskiego reżimu”.

Stałe przedstawicielstwo Rosji przy OBWE wyraziło nadzieję, że sprawa Assaange’a zostanie objęta specjalnym nadzorem ze strony przedstawiciela OBWE ds. wolności prasy.

Polski rząd nie zajął żadnego stanowiska. Przypomnimy, że eurodeputowany z ramienia Nowej Lewicy Robert Biedroń rok temu zagłosował przeciwko umieszczeniu przypadku Juliana Assange’a w raporcie dotyczącym przestrzegania praw człowieka w Unii Europejskiej.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…