Na ostatnim posiedzeniu Komitetu Ministrów Rady Europy podjęto decyzję o przywróceniu pełnego członkostwa Rosji w Radzie. Równocześnie Rosja zadeklarowała, że będzie opłacać składkę członkowską.

W kwietniu 2014 r. Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy pozbawiło Rosję prawa głosu w reakcji na przyłączenie Krymu. W odpowiedzi Rosja bojkotowała sesje plenarne Rady, a w 2017 r. zaprzestała wnoszenia wkładu finansowego do jej budżetu.

Projekt rezolucji przywracającej Rosji pełne prawa członkowskie w Radzie Europy został zgłoszony przez Francję i Niemcy, które szczególnie zabiegały o powrót Rosji do tej struktury europejskiej. Świadczy o tym fakt, iż posiedzenie Rady poprzedziły dwustronne rozmowy pomiędzy ministrami spraw zagranicznych RFN i Federacji Rosyjskiej. Po tym spotkaniu rosyjski minister Siergiej Ławrow zadeklarował, że nie jest intencją Rosji wychodzenie z Rady Europy, dodając jednocześnie, że jego kraj będzie wywiązywał się z zobowiązań wynikających z członkostwa w Radzie, również finansowych.

Niemiecki minister Heiko Maas oświadczył z kolei, że dobrze się stało, iż Rosja pozostanie w Radzie Europy, co „również stworzy milionom Rosjan możliwość ochrony ze strony Europejskiego Trybunału Praw Człowieka”. Podobną opinię wyrażają niektórzy działacze na rzecz praw człowieka twierdząc, iż zawieszenie bądź pozbawienie członkostwa Rosji w Radzie „mogłoby przynieść katastrofalne skutki dla społeczeństwa obywatelskiego”.

Z kolei szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz wskazuje na „konieczność zapewnienia dostępu organów monitorujących prawa człowieka do wszystkich terytoriów państw członkowskich, także tych nielegalnie okupowanych lub anektowanych”. Jak łatwo się domyślić, chodzi tu o Krym i Donbas. Do tej pory polskie władze alergicznie reagowały na wszelkie wizyty polskich polityków na Krymie oskarżając ich o przyzwolenie na aneksję półwyspu przez Rosję. Teraz już będą mogli swobodnie tam podróżować po to, by sprawdzać, czy komuś nie dzieje się tam jakaś krzywda.

Na decyzję w sprawie Rosji w jednoznaczny sposób zareagowano na Ukrainie. Minister spraw zagranicznych Pawło Klimkin nie wziął udziału w ministerialnej sesji delegując jedynie swojego zastępcę. Wydał też oświadczenie wyrażając opinię, iż decyzja podjęta przez jego europejskich kolegów oznacza uznanie za normę wszystko to, co Rosja uczyniła do tej pory.

– Jeśli niektórzy ludzie w Europie w odpowiedzi na szantaż Kremla chowają swoje głowy w piasek, to bardzo szybko nic nie pozostanie z Rady Europy i tym samym z wartości europejskich – napisał Klimkin na Facebooku.

Rada Europy powstała w 1949 r. Obecnie należy do niej 47 państw europejskich z wyjątkiem Białorusi. Status obserwatora mają Japonia, Kanada, Meksyk, Stany Zjednoczone oraz Watykan. Jednym z ważniejszych celów działania Rady jest ochrona praw człowieka, demokracji i rządów prawa oraz walka z nietolerancją.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Oto jak Francja i Niemcy walczą o prawa człowieka. Handel z Rosją, handel z Chinami, handel z USA. Triada morderców, masowe tortury, zabójstwa, prześladowanie dysydentów (Czeczenia, Tybet, Irak) i jeszcze jako wisienka, bo kogo to obchodzi, niszczenie Przyrody na masową skalę.

    A „lewicowcy” się cieszą :D Tacy z Was lewicowcy jak ze Stalina, czy Mao. Gratuluję plastycznej moralności… i życzę obozu pracy w krajach Waszych idoli. Ale rzeczywiście, takich jak Was tam nie wsadzają… To tacy jak Wy wsadzają tam innych.

  2. Altruistyczna /?/ postawa Polski raduje duszę i zuboża kieszeń polskiego podatnika. Widać minister dostał szczegółowe instrukcje, żeby samodzielnie nie musiał myśleć. A szkoda. Sądząc z przebiegu spotkania z ministrem Ławrowem, akurat Czaputowicz mógłby wynegocjować więcej, przy otwarciu Polski na sprawy wymiany handlowej, naukowej, kulturalnej. Bronimy spraw i wtykamy nos tam, gdzie nas nikt o to nie prosi. Czy na Nowogrodzkiej politykę europejską ćwiczą na mapach z XVI wieku?

  3. Rosjanie to jednak polityczne niedołęgi – potrzebowali aż trzech lat, by zrozumieć, że zachodni demokraci najlepiej rozumieją uderzenie po kieszeni. Dopóki płacili składki – nie mając przy tym żadnych praw – to nikt nawet ich nie chciał słuchać. Dopiero kiedy przestali płacić i zabrakło kasy na funkcjonowanie Rady Europy to nagle stali się znowu pożądanym partnerem.
    Powrót Rosji do RE nie jest dla niej najlepszym dealem. Koszty będzie ponosić, a praw i tak będzie pozbawiona, tyle że nie oficjalnie tylko nieformalnie. A Europejski Trybunał Praw Człowieka to dla nich jest zupełną katastrofą. Rosja nigdy nie wygrała przed nim żadnej sprawy, nawet w najbardziej ewidentnych sprawach dotyczących terrorystów czeczeńskich.

  4. Francuziki i Niemiaszkowie znów będą robić geszefty z Ruskimi, a nasza włast` będzie dalej pluć Ruskim w kaszę i pokazywać wsiemu Jewropiejskomu Sokuzu, jakimi są durniami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Nowy premier Macedonii: krok bliżej do Wielkiej Albanii?

25 stycznia premier Macedonii Północnej, Dimitar Kovacevski, podał się do dymisji. Jego mi…