Dzisiejszy wyrok TK to ostatnia sprawa, w której orzekał Andrzej Rzepliński. Trybunał uznał, że marginalizacja roli Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji przy wyborze władz mediów publicznych jest sprzeczne z ustawą zasadniczą.

siedziba TK / wikipedia commons
siedziba TK / wikipedia commons

Wyrok dotyczył tzw. małej ustawy medialnej, którą Sejm uchwalił w 30 grudnia zeszłego roku. Wniosek w sprawie zbadania jej zgodności z Konstytucją złożyli Rzecznik Praw Obywatelskich oraz posłowie .Nowoczesnej. Zgodnie z ustawą natychmiast zakończyły się kadencje władz i rad nadzorczych radia i telewizji publicznej, ustalono także nowe zasady konkursów na szefów mediów – te zapisy TK uznał za konstytucyjne. Niezgodne z ustawą zasadniczą jest natomiast według sędziów TK marginalizowanie roli KRRiTV oraz uzależnienie składów zarządów spółek nadzorczych bezpośrednio od członka rządu, czyli ministra skarbu.

– TK nie przesądza, jaki ma być docelowy model funkcjonowania mediów publicznych. To każdorazowo musi oceniać ustawodawca – mówił sędzia Marek Zubik, który jednocześnie podkreślał, że jakikolwiek system, w którym KRRiTV nie ma kluczowej funkcji w wybieraniu władz mediów publicznych nie może zostać zaakceptowana i że porządek konstytucyjny musi zostać jak najszybciej przywrócony. Oznacza to, że niekonstytucyjna będzie według Trybunału także tzw. duża ustawa medialna, tworząca Radę Mediów Narodowych, liczącą pięciu członków – dwóch powoływanych przez prezydenta i trzech przez Sejm.

Była to ostatnia sprawa, w której orzekał Andrzej Rzepliński, obecny prezes Trybunału Konstytucyjnego, któremu wkrótce kończy się kadencja.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. w RPjakiśtamnumer post1989 cokolwiek się nie zrobi, to zawsze to będzie „NIEZGODNE” z konstytucją – najgłupszym 'kwitem” jaki spłodził Kwachu + – jak sądzę- Rzepliński, Orłowskim w trybie „copy-paste” wg wzorca konstytucji USA. Przeczytajcie sobie oba dokumenty, porównajcie i znajdziecie podobieństwa i „różnice”. A pewne artykuły – to wręcz zbrodnia.
    Oczywiście Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji jest do rozpędzenia. Co to jest „KRRiT”? Nie na darmo Kwachu (ex-pismak za komuny) wiedział dobrze gdzie leżą „miody”!! Jak się mówi, że „media” światowe są w posiadaniu 6 koncernów to to coś znaczy!!.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Polska trasa koncertowa probanderowskiego artysty

W Polsce szykuje się występ znanego, przynajmniej na Ukrainie artysty i szołmena Antona Mu…