İbrahim Gökçek

Tureccy nacjonaliści próbowali zaatakować grób İbrahima Gökçeka – członka Grup Yorum, który stracił życie po 325-dniowym proteście głodowym, znajdujący się w mieście Kayseri.

Na razie policja pilnująca grób ich rozpędziła, jednak nacjonaliści zagrozili, że po odwołaniu policji odkopią grób, wyjmą ciało Gökçeka i spalą.

Na prowincji Turcji w mieście Kayseri tureccy nacjonaliści należący do skrajnej organizacji Szarych Wilków (Ülkü Ocakları) próbowali zaatakować grób İbrahima Gökçeka – członka Grup Yorum. Rodzina İbrahima Gökçeka, zgodnie z jego wolą, zdecydowała się pochować go w rodzinnym mieście, jednak kiedy nacjonaliści w mieście Kayseri dowiedzieli się, że zostanie on pochowany na cmentarzu Başakpınar Mahallesi, wyszli na ulice, żeby protestować. Około 500 osób skandowało hasło “Precz z PKK (Partia Pracujących Kurdystanu)”, “W naszej dzielnicy nie chcemy terrorysty” i grozili, że jeśli Gökçek zostanie pochowany, to odkopią i spalą jego ciało. Do tego prezes Szarych Wilków, Kayseri Serdar Turan powiedział, że nie pozwolą na pochówek w ich mieście. Po dwugodzinnym proteście policja rozproszyła prawicowych demonstrantów.

Następnego dnia trumnę İbrahima Gökçeka przywieziono ze Stambułu do Kayseri do dzielnicy Talas, jednak zamiast na cmentarz Başakpınar Mahallesi pochowano go pod ścisłym nadzorem policji i żandarmerii na cmentarzu Halep Hoca. Żegnała zmarłego rodzina, niektórzy członkowie Grup Yorum i miłośnicy tego zespołu, śpiewając mu piosenki z repertuaru zespołu. Jednak wieczorem, tuż po pogrzebie, niektórzy z nacjonalistów spróbowali wejść na cmentarz w celu zaatakowania grobu İbrahima Gökçeka. Nie udało się to, ponieważ policjanci pełniący wartę przy grobie nie dopuścili do profanacji. Grupa nacjonalistów musiała opuścić cmentarz, jednak wychodząc zagrozili, że policja nie zawsze będzie tam stać na warcie, a kiedy jej nie będzie, to oni przyjdą po ciało İbrahima Gökçeka, odkopią go i spalą.

Tego samego wieczoru po tych wydarzeniach prezes Szarych Wilków oddziału Kayseri został przez Devleta Bahçeli – prezesa Partii Ruchu Nacjonalistycznego (MHP)* – zdymisjonowany ze stanowiska. Sytuacja w mieście Kayseri na temat grobu İbrahima Gökçeka na razie się ustabilizowała, jednak rodzina Gökçeka cały czas boi się, że skrajni nacjonaliści nie dadzą spokoju ciału ich syna.

İbrahim Gökçek był członkiem zespołu Grup Yorum, który od 35 lat śpiewał pieśni na temat m.in. antyimperialistycznej, antyfaszystowskiej walki, rewolucji, oporu, miłości, wolności, śmierci, tęsknoty za lepszym światem. Jego członkowie wielokrotnie byli oskarżeni o bycie członkami Rewolucyjnej Partii i Frontu Wyzwolenia (DHKP-C), która przez Turcję, Unię Europejską oraz USA uznawana jest za organizację terrorystyczną, i wielokrotnie aresztowani. İbrahim Gökçek wraz z Helin Bölek, będąc w więzieniu, zaczęli strajk głodowy, żądając usunięcia nazwisk członków Grup Yorum z listy terrorystów, zniesienia zakazu koncertów, zakończenia nalotów na Centrum Kultury İdil i represji, jakich zespół doświadczał. Jednak gdy żądania ich nie zostały spełnione, 20 stycznia 2020 zamienili głodówkę w protest głodowy, całkowicie rezygnując z przyjmowania pokarmów. 3 kwietnia bieżącego roku Helin Bölek, 7 maja İbrahim Gökçek – w wyniku protestu głodowego – ponieśli śmierć.

* Ta skrajna prawicowa partia polityczna formalnie nie ma żadnych powiązań z organizacją Szarych Wilków, jednak uważano, że organizacja ta to paramilitarne skrzydło partii MHP. W latach 70. i 80. XX w. pełniła funkcję szwadronów śmierci, jej członkowie zamordowali tysiące osób – głównie lewicowców i Alewitów.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Polska trasa koncertowa probanderowskiego artysty

W Polsce szykuje się występ znanego, przynajmniej na Ukrainie artysty i szołmena Antona Mu…