Polityka i społeczeństwo
By zdrowie było prawem człowieka [rozmowa]
21 stycznia, w tradycyjny Dzień Babci, gdy przynajmniej powinniśmy szczególnie dbać o seniorów, oficjalnie rusza polska odsłona Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej „Prawo do terapii” lub, bardziej obrazowo, „Nie dla zysków z pandemii”. Pomysłodawcy kampanii, lewicowi i związkowi aktywiści z różnych państw, stawiają sobie za cel zebranie miliona podpisów obywateli UE, by…
czytaj dalej »Czy górale pójdą za harnasiem i czy rzeczywiście Podhale śpi na pieniądzach?
Wczoraj w Zakopanem pod halą Szymaszkową odbyła się konferencja prasowa inicjatywy „Góralskie VETO”. Ponad sto osób przyszło okazać swoje wsparcie Sebastianowi Pitoniowi – liderowi ruchu, który twierdzi, że wie, jak przywrócić góralską gospodarkę na normalne tory. Jak na małe miasteczko, to naprawdę dużo. Zebrani na parkingu pod nieczynnym wyciągiem narciarskim…
czytaj dalej »Dlaczego Imperium żąda głowy Assange’a?
W kalejdoskopie bieżących wydarzeń warto nie zapominać o sprawie Juliana Assange’a. Jest ona ważniejsza niż wynikałoby z miejsca, jakie zajmuje w przekazie większości polskich mediów. Kolejny akt tej tragedii (coraz wyraźniej, niestety, widać, że to się inaczej niż tragicznie nie skończy) rozegrał się w dwóch odsłonach przed londyńskim sądem Old…
czytaj dalej »Zachodni Brzeg: zbiorowa trauma okupacji
Mniej więcej dziesięć lat temu dołączyłem do izraelskich działaczy w palestyńskiej wiosce Asira al-Kiblijja na okupowanym Zachodnim Brzegu, położonej w pobliżu Jicchar, izraelskiej placówki wojskowej, która w latach 80. została przekształcona w cywilną osadę. Przybyliśmy kilka godzin po tym, jak osadnicy napadli na wioskę, zaatakowali palestyńskich mieszkańców i zniszczyli ich…
czytaj dalej »Amerykański taniec śmierci na jemeńskim podwórku
Stany Zjednoczone prezentują się jako siła działająca na rzecz dobra i pokoju na Bliskim Wschodzie – a równocześnie sprzedają Arabii Saudyjskiej co najmniej pięć razy więcej broni, niż wysyłają pomocy humanitarnej Jemenowi, jeśli przeliczyć wartość jednego i drugiego na dolary. Dane opublikowane przez ONZ i Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad…
czytaj dalej »Kto zagraża cywilizacji zachodniej? Refleksje po Marszu Niepodległości
Ostatnimi czasy w polskich mediach coraz częściej słyszę o „zmierzchu Zachodu”, „upadku Europy” czy „kryzysie cywilizacji łacińskiej”. Właściwie już od kilku lat, gdy włączam TVP, przeglądam prawicowe pisemka, scrolluję „fora narodowe” niemalże za każdym razem ogrania mnie przekonanie, że oto nadciąga apokalipsa, że śmiertelne zagrożenie zbliża się wielkimi krokami: atak…
czytaj dalej »Upadek Hashima Thaçi
Kilka dni temu do dymisji podał się Hashim Thaçi, prezydent kadłubowego i samozwańczego państwa Kosowo. Były już prezydent został przewieziony do aresztu Międzynarodowego Trybunału w Hadze z tytułu ciążących na nim zarzutów o zbrodnie wojenne podczas secesji Kosowa na przełomie XX i XXI wieku. Wraz z nim do Hagi przewieziono…
czytaj dalej »Wojna światów. Włoski scenariusz czasów pandemii [korespondencja]
Protesty i strajki na poziomie lokalnym i państwowym we Włoszech trwają nieustannie od dwóch miesięcy. Na dzień dzisiejszy nie było chyba grupy społecznej, która nie wyszłaby na włoskie ulice, by zamanifestować swój sprzeciw wobec polityki obecnego rządu Giuseppe Conte.
czytaj dalej »Bieda: niechciane dziecko transformacji
W mniemaniu środowisk prawicowych, od umiarkowanych po liberalne i skrajne, raz biedzie winny jest PRL i bliżej nieokreślone „komunistyczne zaszłości”, a innym razem lenistwo, nałogi, nieporadność czy nieroztropność finansowa ludzi uboższych. Prawicowcy nigdy nie przyznają, że u podstaw wszystkiego leży kapitalizm i jego święte prawo prywatnej własności środków produkcji, a…
czytaj dalej »Solidarność: stracona szansa na demokratyczny socjalizm [rozmowa]
Czy opozycyjna inteligencja zdradziła strajkujących robotników Wybrzeża, czy też zawsze miała odmienną wizję Polski niż walczący ludzie pracy? Kiedy polska klasa robotnicza po II wojnie światowej tworzyła własne rady i starała się przejąć kontrolę nad fabrykami? Kiedy „precz z komuną” wygrało z hasłem „socjalizm tak, wypaczenia nie”? Portal Strajk rozmawia…
czytaj dalej »Włoska gorączka tygodnia: referendum konstytucyjne, wybory regionalne, strajki w szkolnictwie [korespondencja]
Koronawirus, tegoroczny główny bohater życia publicznego, na Półwyspie Apenińskim ewidentnie w ostatnim tygodniu stał się bohaterem drugoplanowym. Co prawda statystycznie zakażeń przybywa, ale sytuacja jest opanowana i nie ma mowy o żadnej panice w tej kwestii; nic nie wskazuje, żeby scenariusz wiosennego lockdownu miał się powtórzyć. Włosi, jakby bardziej spokojni,…
czytaj dalej »Anna Bąk: obrońcy zarodków używają modlitwy jako narzędzia psychicznego terroru
Radykałom wolno coraz więcej. Władza przyzwala, a nawet zachęca do działania i zapewnia promocyjne materiały w reżimowych mediach. Jeśli spróbujesz stanąć im na drodze, spotkają cię przykre konsekwencje.
czytaj dalej »Chwała górnikom!
Od kilku dni trwa protest górników, od 24 września robotników w siedmiu kopalniach pozostaje na zmianę pod ziemią, co jakiś czas zmieniając się grupami, by wyrazić swój gniew i frustrację wobec rządowych planów zamykania kopalń bez żadnej alternatywy.
czytaj dalej »PiS, kłamstwa i telewizja
Kiedy rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak powiedział w telewizji, że edukatorzy seksualni rozdają dzieciom środki farmakologiczne, które zmieniają płeć. Zatkało nas wszystkich – było to jednak jedno z tych zaskoczeń, do których tak naprawdę dawno już przywykliśmy.
czytaj dalej »Naturalna rodzina nie istnieje
Kiedy prawica broni rodziny – przed gejami, lesbijkami, edukatorami seksualnymi, feministkami – używa dwóch tropów: rodziny „tradycyjnej” i rodziny „naturalnej”. Dyskurs o tradycji, umocowany w katolicyzmie, miał dotąd w Polsce większe wzięcie, taki mamy klimat, ale nawet polska prawica uczy się od swoich mistrzów na Zachodzie i rozwija też bardziej…
czytaj dalej »Czterdzieści lat po sierpniu 1980
Druga połowa lat 70. dostarczała coraz to nowych dowodów załamywania się ówczesnej polityki socjalno-ekonomicznej i gospodarczej. Uprzywilejowana warstwa zarządzająca, wywodząca się nie tylko z PZPR, ZSL i SD, ale również kleru katolickiego, związków i organizacji wyznaniowych oraz prywatnych posiadaczy środków produkcji, coraz bardziej utrwalała swoją pozycję kosztem poziomu życia szerokich…
czytaj dalej »Bułgaria: sen o demokracji na kupie gruzów
Bułgarzy od lat bez większych emocji przyglądali się nadużyciom polityków, wszechobecnej korupcji i nieoficjalnym sieciom wpływów. Najuboższy kraj Unii Europejskiej, przeorany przez transformację ustrojową, zdawał się ostatnim miejscem, gdzie może dojść do ulicznych protestów, tak bardzo jego mieszkańcy stracili wiarę w to, że cokolwiek od nich zależy. W lipcu 2020…
czytaj dalej »Nieznośna lekkość głosu
Wybory jak zwykle stały się okazją do niewesołych refleksji. Nie chodzi nawet o to, że nie było kandydata, na którego można by zagłosować z pełnym przekonaniem, ani o to, że wygrał nieodpowiedni. Piszę to w trakcie ciszy wyborczej, ale i tak wiem, że bez względu na to, czy zwycięży ten,…
czytaj dalej »Dlaczego uwięzieni w Gostyninie zorganizowali strajk?
23 czerwca 2020 media obiegła wiadomość, że w Gostyninie, w Ośrodku dla osób uznanych za niebezpieczne i bezterminowo pozbawionych wolności, wybuchł strajk. Strajk głodowy. Paski w telewizji dezinformowały mówiąc o osiemnastu strajkujących. W rzeczywistości było ich na początku trzydziestu trzech. W kolejnych dniach do strajku dołączyli kolejni. Trwał siedem dni.
czytaj dalej »Pomniki na bruk
Nadzwyczajna fala protestów przeciwko rasistowskiej policyjnej przemocy, ale i przeciwko systemowemu rasizmowi w ogóle, rozlewa się ze Stanów Zjednoczonych do innych krajów. Koszmarna śmierć George’a Floyda, uduszonego na ulicy kolanem przez policjanta, wstrząsnęła Ameryką, by wkrótce wyprowadzić ludzi na ulice także w wielu innych krajach.
czytaj dalej »
Recent Comments