Kijowski administracyjny sąd okręgowy wydał zaskakujące jak na dzisiejszą Ukrainę postanowienie, które może być dużym kłopotem dla wielu polityków ukraińskich i dla oficjalnej polityki historycznej tego kraju.

27 maja wspomniany sąd postanowił, że symbolika czczonej na Ukrainie dywizji SS Hałyczyna (SS Galizien) jest symboliką nazistowską, a opinia ukraińskiego IPN wyrażająca przeciwny pogląd jest bezprawna.

W 2017 roku ukraiński IPN (w piśmie z 16.05.2017 № 01/1015) w odpowiedzi jednemu z ukraińskich mediów napisał: „symbolika 14 dywizji grenadierów wojsk SS „Hałyczyna” (1 Ukraińskiej Dywizji UNA) zgodnie z obowiązującym prawem Ukrainy, nie jest symboliką narodowo-socjalistycznego (nazistowskiego) totalitarnego reżimu, którego rozpowszechnianie lub publiczne wykorzystywanie jest w Ukrainie zabronione” .

Od 2015 roku na Ukrainie obowiązuje prawo zakazujące rozpowszechniania symboliki totalitarnych reżimów, ale w praktyce prawo to było skierowane przeciwko symbolice ZSRR i symbolom partii komunistycznych. Gdy pomniki radzieckie i nazwy ulic upamiętniające komunistów wycinano bez litości, wiele skrajnie prawicowych parawojskowych formacji i tzw. batalionów ochotniczych powszechnie odwoływały się do symboli i znaków związanych z nazizmem.

Postanowienie sądu w Kijowie jednoznacznie stwierdza, że opinie ukraińskiego IPN są bezprawne, zaś historycy z Instytutu i jego kierownictwo zostali postawieniem sądu zobowiązani do powstrzymania się od rozpowszechniania opinii, że symbolika SS Galizien nie jest symboliką nazistowskiego reżimu.

Kijowski sąd zadał mocny cios polityce historycznej Ukrainy, w której heroizacja SS Galizien pełni ważną rolę. Niedawno – 28 kwietnia, z okazji 77 lecia powstania tej zbrodniczej formacji władze Lwowa wydały panegiryczny dokument, w którym opisywano SS Galizien jako patriotyczną formację, która przede wszystkim walczyła z Armią Czerwoną w obronie ukraińskich ziem, a w mieście Kałusz odznaczono weterana tej dywizji „rycerskim krzyżem dywizji SS Galizien”. Weteran, odbierając odznaczenie, był wyraźnie wzruszony i odpowiedział nazistowskim salutem wyciągając prawą rękę przed siebie, co na nikim nie zrobiło żadnego wrażenia.

patronite

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Jak pan myśli kto KAZAŁ sądowi podjąć taką decyzję? Czasem jankes się przydaje………..

  2. No, no! Kto by podejrzewał kozaczyznę, że wyda takich synów, którzy ośmielą się pogonić banderiwszczinie kota

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Polska trasa koncertowa probanderowskiego artysty

W Polsce szykuje się występ znanego, przynajmniej na Ukrainie artysty i szołmena Antona Mu…