Przeciwko militaryzacji Polski i Europy oraz destrukcyjnej logice zbrojeń protestowali dzisiaj w Warszawie działacze organizacji antywojennych i lewicowych. Demonstracja przeszła ulicami centrum miasta bez większych zakłóceń.

Marsz, zorganizowany przez Inicjatywę STOP Wojnie zgromadził kilkaset osób. Co najmniej połowę z nich stanowili przedstawiciele ruchów na rzecz rozbrojenia z innych państw. Widać było aktywistów z Belgii, Palestyny, Wielkiej Brytanii, Francji, Czech i kilku innych krajów. Powiewały czerwone flagi oraz skandowano hasła takie jak „Forsa na głodnych, nie na czołgi”, „Chcemy chleba zamiast bomb, NATO wynocha stąd”. „Walka klasowa, nie narodowa” czy „Duda, Putin i Obama oszukują  cię od rana”.

Demonstranci podkreślali, że łączy ich sprzeciw wobec logiki militarnej, która coraz mocniej przejawia się w myśleniu europejskich polityków. Filip Ilkowski z Inicjatywy Stop Wojnie w wypowiedzi dla Strajk.eu zaznaczył, że wojska sojuszu, które już wkrótce mają pojawić się w Polsce nie przyniosą nam pokoju i stabilizacji. – Nie chcemy Moskwy, nie chcemy Waszyngtonu. Nie chcemy też baz NATO ani uczestnictwa w kolejnych wojnach – mówił działacz.

Wśród organizacji z Polski, które poparły demonstracje były m.in. Pracownicza Demokracja, Ruch Sprawiedliwości Społecznej i OZZ Inicjatywa Pracownicza. Antymilitarne wydarzenie zostało natomiast ostentacyjnie pominięte przez Partię Razem.

Jedynym incydentem podczas marszu było zatrzymanie na kilkadziesiąt minut grupy mieszkańców skłotu „Syrena”, który zostali otoczeni policyjnym kordonem. Dzięki wsparciu innych uczestników skłotersi dołączyli jednak do zgromadzenia.

 

 

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Polska dla USA jest warta tylko tyle ile jest w stanie wydać u nich pieniędzy na uzbrojenie, a demokracja…żart Polska ma być jak pięść grożąca Rosji, zwarta i zjednoczona…

  2. Już świętej pamięci Ibrahim ibn Jakub za Xięcia Mieszki pisał: „Słowianie to wielki naród, ale ciągle wojują miedzy sobą, gdyby się zjednoczyli byliby straszni dla całego świata”

  3. Mądrzy to widzą i ostrzegają;
    PRZEMOWIENIE ŁAWROWA DO POLAKOW: Oczywiście..,możecie polscy koledzy ściągnąć obce wojska pod naszą granicę,nastawiać rakiet ile wasza słowiańska dusza zapragnie.,to „wasz wybór” ..,ale pamiętajcie: Jeżeli jankes prewencyjnie zaatakuje,co ma w zwyczaju czynić (pewnie nawet bez konsultacji z polską generalicją,co by nie dziwiło :).,lub gdyby nawet pusta rakieta name:”kakaja reakcja” „przypadkiem” spadła choćby metr na naszą stronę..,to wiedzcie : nie pomoże wtedy tłumaczenie podobne Kwaśniewskiemu jak po Iraku „Amerykanie nas oszukaaaa..li”..Między Odrą,a Bugiem kamień na kamieniu się nie ostanie,nie będzie komu was łopatami zgarniać,nie dowiecie się nawet kto zaczął.,a kto wygrał nie dowiecie się z pewnością.Powstanie nowa kraina..Mazowiecka Kraina Tysiąca Jezior..radioaktywnych.Nie będzie ganiania z kałachami po lasach..,o nieee..,błysk, wiaterek i już was nie ma..USA i Rosja to duże obszary i jakoś przetrwają..W obliczu ogromu ofiar dojdzie w końcu do zawieszenia walk.,ale po Polsce i Polakach śladu nie będzie.. i przez najbliższe 500 lat zwiedzać ją będą turyści z USA i Rosji…w kosmicznych skafandrach…Kiedy w końcu koledzy zrozumiecie,że wuj Sam traktuje was jako „Zderzak Europy” przeznaczony na zniszczenie..,”Opóżniacz”, Jesteście wyznaczeni przez USA na pole bitwy,miejsce pierwszego starcia..,byle jak najdalej Ameryki

  4. W ciągu 2-dni mitingu NATO „poszło z dymem 168 milionów zł. Dzięki partiom wojny!
    Do refleksji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Ławrow: Zachód pod przywództwem USA jest bliski wywołania wojny nuklearnej

Trzy zachodnie potęgi nuklearne są głównymi sponsorami władz w Kijowie i głównymi organiza…