Liga Północna i Ruch Pięciu Gwiazd są coraz bliżej zawarcia umowy koalicyjnej. Liderzy obu ugrupowań przedstawili w piątek deklarację programową pełną niepokojących pomysłów. Zawierają odniesienia do demokracji bezpośredniej, odpowiadają na deficyty polityki socjalnej oraz są formą odpowiedzi na nastroje antyimigranckie.
Przed wspólnymi rządami skrajnej prawicy i cwaniaków pozujących na antysystemowców przestrzega m.in. Cécile Kyenge, deputowana Partii Demokratycznej i pierwsza czarnoskóra polityczna, która piastowała stanowisko na szczeblu rządowym (od 2013 do 2014 minister ds. integracji w rządzie Enrica Letty). – To bardzo trudne dla mnie, że partia, która ma w swoich szeregach jawnych rasistów zamierza zmieniać prawo, które zostało stworzone dla dobra całego społeczeństwa – powiedziała „The Guardian”, odnosząc się do planów likwidacji programów integracyjnych dla migrantów i zapowiedzi stworzenia kolejnych obozów detencyjnych na terenie całego kraju, w których przybysze z Afryki i Bliskiego Wschodu będę mogli być przetrzymywani do 18 miesięcy, co będzie jawnym naruszeniem zasad Konwencji Dublińskiej.
Z kolei Francesco Palermo, były senator i jeden z rzeczników mniejszości romskiej, zauważa, że zniesienie programów pogłębi wykluczenie społeczne osób, które przybyły na Półwysep Apeniński w poszukiwaniu lepszego życia oraz znacznie utrudni proces formowania się obywatelskiej świadomości wśród przedstawicieli tej grupy. – Ruch Pięciu Gwiazd to bardziej cyniczni oportuniści niż rasiści. Oni dostrzegają ksenofobiczne nastroje i dostosowują do nich swój przekaz – powiedział polityk cytowany przez „Guardiana”.
Drugim filarem porozumienia programowego są programy socjalne, których beneficjentami mają być obywatele o najniższych dochodach oraz bezrobotni. Ruch Pięciu Gwiazd podczas kampanii wyborczej obiecał im przyznanie dochodu gwarantowanego w wysokości 780 euro. Wprowadzenie takiego świadczenia prawdopodobnie będzie okupione cięciami na poziomie usług publicznych, które już teraz znajdują się w tragicznym stanie z powodu chronicznego niedofinansowania.
Warunkiem przystąpienia do koalicji separatystycznej skrajnej prawicy, Ligi Północnej jest m.in. realizacja gospodarczych pomysłów tego ugrupowania, takich jak utworzenie „banku na rzecz inwestycji, rozwoju gospodarczego i włoskich firm”, a także wprowadzenie podatku liniowego, co zawsze kończy się spadkiem dochodów budżetowych. Eksperci wskazują więc, że realizacja postulatów obu formacji może okazać się niemożliwa, albo zakończyć się katastrofą finansów publicznych.
Lider Ruchu Pięciu Gwiazd Luigi Di Maio i szef Ligi Północnej Matteo Salvini zaprezentowali dziś dokument programowy „Kontrakt na rzecz rządu zmian”, który będzie w najbliższych dniach poddawany konsultacjom społecznym. Ksenofobiczni radykałowie i ich oportunistyczni partnerzy chcą w ten sposób zyskać legitymizacje społeczną dla ich niebezpiecznych pomysłów.
Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej
Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…
Najłatwiej przypiąć łatkę ,,faszystów”, ,,populistów”, itd.
I za chwilę zobaczymy dokładnie takie działania mediów w Italii. Bo młot na czarownice najlepszy (szczególnie na te wylęgłe w główkach zagrożonych odpiłowaniem zadu od stołka polityków.)
Ci ludzie odpowiadają na najbardziej palące bolączki Włochów. Wzrost rozwarstwienia dochodowego i zwiększanie się skali ubóstwa, napływ ,,utrzymanków” dla rządu, który ogranicza socjal.
Ogólnie – czuja zagrożenie dla podstaw swojego bytu.
Drugą kwestią – na którą należy położyć szczególny nacisk jest – jak zamierzają spełnić swoje obietnice. I tu właśnie jest pole do dysputy.
JAKIE BĘDĄ KOSZTY dochodu gwarantowanego?
SKĄD ŚRODKI?
Arytmetyka zamiast szufladkowania.
Jednak pewnie dla lewicy to zbyt trudne i znowu skończy sie na wyzwiskach i szufladkowaniu w regale z nafisem ,,faszyzm i faszyści”.
A szkoda.
Proszę wskazać gdzie w tekście padło słowo „faszyzm”, bo widzę że mamy tu raczej do czynienia z copypastą a nie rzeczową polemiką.;)
Może podczas rządzenia przez M5S oraz Ligę w opozycji wykrystalizuje się silna lewica, która znajdzie odpowiedź na bieżące bolączki Włoch, a nie partia budowana w kontrze do. Jak miało to miejsce w przypadku PD. Liga chce realizować jeden z ważniejszych postulatów prawicy czyli podatek liniowy. Co może zamknąć drogę do powrotu na polityczne salony Berlusconiemu.
Rzeczywiście , demokracja bezpośrednia to bardzo niepokojący pomysł .