Rosja proponuje USA wymianę. W zamian za uwolnienie Nadji Sawczenko Amerykanie mieliby zwolnić z więzień m.in. słynnego handlarza bronią oraz szmuglera narkotyków.

fot. wikimedia.commons
fot. Wikimedia Commons

Według TVP Info, które z kolei powołuje się na portal lenta.ru, Rosja zaproponowała listę osób, na które jest gotowa wymienić ukraińską nawigatorkę, skazaną przez sąd w Doniecku (obwód rostowski) na 22 lata kolonii karnej. Na liście miało znaleźć się kilku obywateli Rosji, „których działalność zazwyczaj nie jest ujawniana”, a także pilot Konstantin Jaroszenko i biznesmen Wiktor But. Jaroszenko odbywa w USA wyrok 20 lat więzienia po tym, gdy w 2010 r. został zatrzymany przez amerykańskich agentów w Liberii i przymusowo przewieziony do Stanów. Amerykański sąd uznał go za winnego przemytu kokainy przez RPA, Afrykę i Europę, na ogromną skalę. Wiktora Buta agenci amerykańskiej agencji antynarkotykowej pojmali w 2010 r. w Tajlandii, organizując prowokację – udawali partyzantów FARC pragnących dyskretnie nabyć broń. But został skazany na 25 lat więzienia za nielegalny handel bronią z kolumbijskimi partyzantami. Biznesmen zwany „handlarzem śmiercią” według raportów ONZ sprzedawał broń komu się dało, w szczególnością dostarczał ją w strefy wszystkich konfliktów trwających w Afryce.

Adwokat Sawczenko Mark Fejgin z entuzjazmem odniósł się do pomysłu i skomentował, że być może o ochotniczce z batalionu Ajdar rozmawiali John Kerry i Władimir Putin, gdy ten pierwszy złożył w ubiegłym tygodniu wizytę w Moskwie. Jego spekulacje potwierdził następnie rzecznik prasowy Kremla Dmitrij Pieskow, ujawniając, że temat faktycznie pojawił się podczas rozmów. Dodał przy okazji, że Rosja uważa przetrzymywanie swoich obywateli, w dodatku zatrzymanych na terytorium innych państw, w amerykańskich więzieniach za bezprawne.

W radiu „Kommiersant FM” Fejgin dał nawet do zrozumienia, że jego zdaniem Amerykanie zgodzą się na wymianę zasugerowaną przez Moskwę. Okazało się, że się przeliczył. Rzecznik ambasady amerykańskiej w Moskwie William Stevens oznajmił, że USA nie wymienią więźniów, bo „muszą przestrzegać prawa międzynarodowego oraz swojego własnego”.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Nie dziś – to jutro. Global-politik nie dla idiotów. A przede wszystkim pseudo-„nawiedzonych” quasi-demokratów. Engels miał napisać (?), że „duży może wiecej”. I tak jest – w biznesie, w polityce, w global-„ustawce” – na linii pracobiorca vs pracodawca. Skala mikro- odzwierciedla skalę makro- . Roma locuta , causa finita ! Co z tego wynika ? Pomyśl – to nie boli

  2. Przecież nikomu na Zachodzie i Ukrainie nie zależy na uwolnieniu tej banderowskiej morderczyni! Jest przydatna propagandowo dopóty, dopóki siedzi w rosyjskim więzieniu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…