Świat komentuje wybór Polaków. Przewidywany skręt w prawo, jednak koncepcja polityki zagranicznej według prezydenta Dudy pozostaje zagadką.

facebook.com/Andrzej Duda
facebook.com/Andrzej Duda

Andrzej Duda cieszy się wielkim poparciem Polonii amerykańskiej. Dlatego również te media komentują zaprzysiężenie nowego prezydenta stosunkowo życzliwie. Środowiska chicagowskie urządziły nawet uroczysty bankiet z okazji objęcia stanowiska przez kandydata Prawa i Sprawiedliwości. Agencja Associated Press wieszczy początek polityki prawicowo-konserwatywnej. „Wall Street Journal” natomiast zwraca uwagę na wyjątkową moc wygłoszonej wczoraj mowy inauguracyjnej, podczas której Duda potwierdził, iż wywiąże się ze wszystkich swoich wyborczych obietnic: zwiększy kwotę wolną od podatku oraz wydatki socjalne, a także ulgi podatkowe dla najuboższych. Duda pragnie też wycofać się z reformy emerytalnej wprowadzonej przez rząd Platformy Obywatelskiej. Nowojorski dziennik zwrócił uwagę na podziały w Sejmie, które były widoczne podczas wygłaszania przez prezydenta przemówienia: na odniesienia do katolickiego Boga oraz powoływanie się na zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego entuzjastycznie zareagowali wyłącznie posłowie PiS. Godnym odnotowania natomiast uznano fakt, że prezydent zamierza wzmacniać obronność i utrzymać wysoki poziom wydatków na polskie wojsko.

Niemieccy komentatorzy zastanawiają się, czy nowy prezydent uniezależni się od swojego politycznego matecznika. „Die Welt” podkreśla, że poparcie młodych wyborców dla Dudy świadczy o wielkim niezadowoleniu z liberalnych rządów PO. „W sferze wolnego rynku wzrosły oczekiwania Polaków, zwłaszcza że dobry makroekonomiczny rozwój Polski otwiera państwu pole do działania w sferze socjalnej” – pisze Gerhard Gnauck. – „”To idealny klimat (polityczny) dla prawicowego PiS-u, który w kwestiach społeczno-politycznych sytuuje się po lewej stronie”. „Die Welt” odnotowuje in plus obietnicę Jarosława Kaczyńskiego, że na jesieni nie będzie ubiegał się o fotel premiera. Niemcy kibicują prezydentowi w kwestii uniezależnienia się od PiS. Jeśli chodzi o politykę zagraniczną, nie są jednak optymstami: „Powrót partii Kaczyńskiego wywołuje w Polsce i Europie mieszane reakcje. Krótki okres rządów szefa PiS upłynął pod znakiem ostrych konfliktów, a jego krytycy obawiają się powrotu narodowo-katolickiego państwa wyznaniowego”. Dziennik „Frankfurter Rundschau” o wyniku jesiennych wyborów parlamentarnych nie przesądza. Według dziennikarzy znacząco wpłyną na niego dwa pierwsze miesiące urzędowania Dudy.

Rosjanie w swoich komentarzach położyli naturalnie nacisk na fakt, iż prezydent zapowiedział potrzebę większej obecności NATO w Europie Środkowo-Wschodniej. Radio Echo Moskwy podało, że „w ocenie obserwatorów na razie nie należy oczekiwać, iż w stosunkach polsko-rosyjskich nastąpi zauważalna poprawa”. Natomiast moskiewski dziennik „Parlamentskaja Gazieta” pisze, że „można przypuszczać, że nie będzie on [Duda] tak bez namysłu popierać obecnego kierownictwa Ukrainy, jak czyniła to administracja poprzedniego prezydenta; że nie będzie przez palce patrzeć na ustawodawczą heroizację ideowych kontynuatorów tych, którzy zgotowali w 1943 roku rzeź wołyńską”. Internetowa gazeta „Wzgliad” powołuje się na wywiad, którego Duda udzielił dziennikarzom PAP-u. Prezydent mówił wówczas o potrzebie utrzymywania dobrych kontaktów z sąsiadami. Jednak wyrokować na temat ewentualnej poprawy stosunków polsko-rosyjskich będzie można dopiero w październiku.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…