Cztery organizacje pozarządowe potwierdziło, że izraelski rząd trzyma w swoich więzieniach około 4500 Palestyńczyków. Wśród przetrzymywanych są również dzieci.

Wspólne oświadczenie czterech organizacji pozarządowych – Komisji Więźniów i Byłych Więźniów, Stowarzyszenia Więźniów Palestyńskich, Wsparcia Więźniów Addameer i Stowarzyszenia Praw Człowieka – podało, że w izraelskich więzieniach przebywa cztery i pół tysiąca palestyńskich obywateli.

Reakcja na niefortunną ucieczkę

Wśród więźniów jest 38 kobiet i aż 180 osób niepełnoletnich. 550 więźniów cierpi na różne choroby, w tym aż 11 ma raka.  W więzieniach często nie ma podstawowej nawet opieki medycznej, więc poważna choroba przy niewiadomym czasie odsiadki daje niemal stuprocentową pewność śmierci w więziennej celi.

Wiele z tych osób przetrzymywane jest tzw. wyrokiem administracyjnym, a więc bez wyroku sądu, niektórym nie przedstawiono nawet zarzutów. Zatrzymanie tego typu powinno trwać od trzech do sześciu miesięcy, w praktyce jednak areszt jest przedłużany nawet kilkakrotnie, a prawnicy więźniów nie maja dostępu do dowodów, na mocy których dana osoba jest przetrzymywana. Często jedynym wyjściem z sytuacji jest wówczas presja społeczna, a w ostateczności – strajki  – w tym głodowe – więźniów.

Ucieczka sześciu Palestyńczyków z więzienia o zaostrzonym rygorze Gilboa zadziałała na izraelską policję jak płachta na byka. Nie tylko doprowadziła do dokręcenia śruby i wzmożenia środków bezpieczeństwa wobec już przebywających w więzieniach osób, ale poskutkowała wzmożonymi aresztowaniami. Raport podaje, że w samym styczniu siły bezpieczeństwa Tel Avivu aresztowały aż 504 Palestyńczyków.

20 lat odsiadki

Według Palestyńskiej Rady Narodowej (PNC) od 1967 roku w izraelskim więzieniach zostało uwięzionych milion osób. 222 z nich zmarły – 67 z powodu nieodpowiedniej opieki medycznej, a aż 73 przez fizyczne tortury, szeroko praktykowane przez izraelskie służby oraz personel więzienny. Rada wskazuje również, że 14 osób przebywa w więzieniu od ponad 30 lat, a prawie 50 osób – od 20. Jedną z nich jest 82-letni mężczyzna, który wiedzie los więźnia od 2001 roku.

PNC przypomina również o 25 osobach wsadzonych za kratki przez izraelskie służby jeszcze przed podpisaniem Deklaracji między Izraelem a Organizacją Wyzwolenia Palestyny. Deklaracja ta zobowiązywała do uwolnienia wspomnianych więźniów, jednak w 2014 Izrael wycofał się z respektowania treści deklaracji.

 

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rajd ku czci zapomnianych partyzantów

W okolicach Radomska odbył się Rajd Rowerowy Śladami Walk Gwardii Ludowej i Armii Ludowej …