Pomoc publiczna dla biznesu zawsze niedopuszczalna? Unia Europejska niegdyś głosiła tę zasadę. Podważyła ją podczas pandemii koronawirusa. Teraz robi to ponownie – w odniesieniu do firm, które stracą z powodu sankcji nałożonych na Rosję.

Komisja Europejska pracuje nad dokumentem, który pozwoli firmom tracącym na sankcjach uzyskać pomoc publiczną na specjalnych zasadach. Szansę na dodatkowe wsparcie dostaną biznesy, w których z powodu wojny i sankcji załamały się łańcuchy dostaw, a także te, które szczególnie ucierpią z powodu wysokich cen gazu i energii elektrycznej.

W szczególności mowa o wspieraniu firm z sektora rolniczego i rybołówstwa. Dokument, omówiony przez Agencję Reutera, zawiera propozycję przyznawania im bezpośrednich grantów do 35 tys. euro, a także specjalnych ulg podatkowych.

Dopłaty do prądu

Kolejnym ułatwieniem ma być uzyskanie pomocy publicznej na opłacanie rachunków za gaz i prąd, jeśli ich wzrost uderzy w daną firmę. Państwo będzie mogło zapłacić za dany biznes 30 proc. kosztów, ale nie więcej, niż 2 mln euro

Państwa dostaną również możliwość wystąpienia jako gwarant spłaty kredytu zaciągniętego przez firmę, na kwotę nieprzekraczającą 15 proc. rocznego obrotu przedsiębiorstwa w trzech ostatnich zakończonych już okresach księgowania. Ewentualnie będzie mogło objąć gwarancją połowę firmowych wydatków na energię w roku. Gwarancje będą wystawiane na okres do sześciu lat i nie obejmą wszystkich typów kredytów.

Proponowane przepisy są wzorowane na tych, które Unia uruchomiła podczas pandemii koronawirusa.

Rozluźnienie zasad wspierania prywatnego biznesu przez państwo miało ratować miejsca pracy poprzez zapobieganie bankructwo w prywatnym sektorze.

Jak widać „nienaruszalne” zasady wolnego rynku są nienaruszalne tylko umownie. Gdy jest wola polityczna, gospodarkę można organizować nieco inaczej. Gdyby lewica przejęła w Europie polityczną inicjatywę, mogłaby walczyć o stworzenie prawnych rozwiązań, dzięki którym pomoc publiczna trafi nie tylko do firm, ale do pracujących ludzi. W pandemii to się nie udało. Czy podczas wojny będzie podobnie?

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…