Matka 13-letniej Daryny Sherstiuk z Siewierodoniecka otrzymała decyzję o deportacji w trybie pilnym. Dzięki determinacji kolegów z klasy córki i Rzecznika Praw Dziecka, Urząd do Spraw Cudzoziemców nagle zmienił decyzję.

dddTa konkretna historia skończyła się dobrze, ale jest wiele podobnych, gdzie zabrakło determinacji i pomocy. Koledzy 13-letniej Daryny Sherstiuk z okolic Ługańska, uczęszczajacej do społecznego Gimnazjum nr 20 w Warszawie, napisali petycję do Urzędu do Spraw Cudzoziemców w obronie koleżanki.

“Daryna ubiegała się w Polsce o pobyt tolerowany. Uczy się z nami od 2014 roku. Jest świetną koleżanką, znakomicie się uczy, jest uczciwa, zawsze można na nią liczyć. Nasi nauczyciele mogą to potwierdzić. Wiemy, że Daryna przeżyła w swoim życiu znacznie więcej trudnych i ciężkich rzeczy niż my, jej rówieśnicy. Nie lubi o tym opowiadać” – napisali. Wczoraj do południa petycję podpisało już około 3,5 tys. osób.

Matka dziewczynki miała być deportowana w trybie pilnym do 1 stycznia 2017 roku, ale dzięki szkolnej akcji oraz interwencji Rzecznika Praw Dziecka, Urząd postanowił wstrzymać procedurę i wszczęto postępowanie o przydzielenie im ochrony międzynarodowej. Marek Michalak stwierdził, że żałuje, że sprawa trafiła na jego biurko tak późno, kiedy decyzja o deportacji była już wydana, zapowiedział, że zaskarży ją do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, wydał również oświadczenie a temat Daryny Sherstiuk i jej matki. “W opinii rzecznika powrót dziecka do ojczyzny, w której trwa konflikt zbrojny, może niekorzystnie wpłynąć na jego psychikę i rozwój” – czytamy w dokumencie. Zasłużona krytyka ze strony RPD spadła też na Urząd do Spraw Cudzoziemców: “Podczas postępowania nie wysłuchano dziecka, a zobowiązują do tego chociażby przepisy Konwencji o prawach dziecka, którą uchwalono przecież przy ogromnym udziale Polski. Zwracam także uwagę że nie zasięgnięto opinii biegłego psychologa”.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…