Niekompetentna obsada stanowiska kierowniczego – od tego się wszystko zaczęło. A potem przyszły nieprzyjemne sytuacje i stres. Kontrolerzy ruchu lotniczego pracujący na wieżach wiedzą, że nie mogą sobie pozwolić na takie warunki. Dlatego rozpoczęli protest.
Ta sytuacja trwa już od wielu miesięcy, ale kontrolerzy próbowali ją rozwiązać drogą mediacji. Bezskutecznie. Dlatego postanowili powiedzieć o tym, co się dzieje w ich pracy.
– Nie nagłaśnialiśmy go, mimo że dotyczy bezpieczeństwa ruchu lotniczego – tłumaczył Piotr Wujec, prawnik Związku Kontrolerów Lotniska Warszawa, na spotkaniu z dziennikarzami w poniedziałek wieczorem. – Od kilku miesięcy jest nowy kierownik warszawskiej wieży, pochodzący z innego sektora, ze zbliżania, nie z wieży, który generuje duży stres – tłumaczy przedstawiciel kontrolerów. – Wszyscy funkcyjni pracownicy złożyli oświadczenia woli, że nie chcą pracować pod tym kierownikiem – dodał prawnik, zaznaczając, że „kontrolerzy są zestresowani i odwołują dyżury”. Ma się to przekładać na „ryzyko dla ruchu lotniczego”.
Wspomniany kierownik został z niezrozumiałych powodów przeniesiony z pionu kontrolerów zbliżania. Jest to zupełnie inny zakres obowiązków niż ten, który wykonują kontrolerzy wieżowi. Biorą się z tego liczne nieporozumienia. Na dodatek nowy zarządca postanowił zmienić tryb zmianowy.
– Nie ma zgody, żeby zmieniać dotychczasowy system pracy, system dyżurów. Kontrolerzy muszą być wypoczęci. Ten system, który jest, działa dobrze, a jego zmiana jest fatalnym pomysłem. Nie ma żadnego uzasadnienia merytorycznego dla wprowadzanych zmian – powiedział Piotr Wujec.
Eskalacja konfliktu nastąpiła wczoraj, tuż po tym jak gruchnęła informacja o tym, że kontrolerzy rozpoczęli procedurę sporu zbiorowego. Przewodniczący związku kontrolerów lotniska warszawa Marcin Jaracz przyszedł do pracy na 16:30. Przed wejście na wieżę został zaczepiony przez kilka osób z kierownictwa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, kierownika wieży, prawników oraz ochroniarzy. W takich okolicznościach próbowano mu wręczyć wypowiedzenie. W odpowiedzi jego koledzy rozpoczęli protest, okupując pomieszczenie odpoczynku na wieży. Akcja protestacyjna trwa do teraz, wykonuje ją obecnie kolejna zmiana.
Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej
Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…
A w razie strajku PAŻP weźmie kontrolerów uczących się z Vatsima albo raczej IVAO nad którym ma patronat i będzie jak w innych branżach, gdzie studenci zastępują fachowców :) oby tylko nie brali kontrolerów włoskich lub hiszpańskich, bo mogłoby być wesoło…
Zatrudni się wojskowych kontrolerów. W latach 80/90 to była sprawniejsza służba niż cywilna.