Przemysław Czarnek

To, że polski minister edukacji i nauki ma poglądy, których należy się wstydzić, wiedzą w Polsce wszyscy w miarę świadomi obywatele. Teraz wiedza o tym staje się dostępna na całym świecie.

170 naukowców z poważnych ośrodków naukowych Europy opublikowało apel, w którym wzywają do bojkotu Czarnka jako naukowca i przedstawiciela rządu. Naukowcy, wśród których są i polscy uczeni tacy jak prawniczka prof. Monika Płatek, prof. literatury Przemysław Czapliński, astrofizyk, prof. Marek Demiański, antropolożka kultury prof. Joanna Tokarska-Bakir udowadniają w swoim liscie, że Przemysław Czarnek jest „krzyżowcem i aparatczykiem”, zapraszanie którego na oficjalne i nieoficjalne spotkania służy promowaniu negatywnych społecznych konsekwencji nominacji Czarnka na ministerialny stołek.

Sygnatariusze listu najprawdopodobniej obawiają się kierunku, w jaki pójdzie wydatkowanie funduszy resortu pod kierownictwem Przemysława Czarnka, ponieważ wzywają do uważnego przyglądania się przeznaczonym na edukację i badania naukowe wydatkom i inwestycjom polskiego rządu, pochodzącym ze środków europejskich. Chcą też, by to, jakie poglądy reprezentuje i promuje w prowadzonym przez siebie resorcie Przemysław Czarnek stało powszechnie znana na świecie poprzez rozpowszechnianie nagrań i dokumentacji wypowiedzi polskiego ministra.

Apel uzasadnia swoje przesłanie wskazując, w jaki sposób Czarnek odnosi się do osób nieheteronormatywnych, jak postrzega kobiety, redukując ich role jedynie do funkcji reprodukcyjnych. Do pisma dołączona jest 14 stronnicowa dokumentacja z cytatami z publicznych wypowiedzi Przemysława Czarnka.

Jak podaje portal gazeta.pl, apel został skierowany do komisarz Unii Europejskiej ds. innowacji, badań naukowych, edukacji, kultury i młodzieży Marii Gabriel, a także ministrowie edukacji i nauki oraz sekretarza ds. edukacji Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Izraela, Litwy, Luxemburga, Łotwy, Malty, Niemiec, Norwegii, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii oraz Włoch.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…