Times i BBC oskarżyły wczoraj dowództwo armii o tuszowanie morderstw dzieci i dorosłych cywilów w czasie wojen w Afganistanie i Iraku. Oba media zebrały świadectwa członków komisji śledczych rozwiązanych przez rząd dwa lata temu. Setki śledztw pozostawiono bez rozwiązania, by „chronić wizerunek wojska”.

Byli śledczy mówią o coraz silniejszych naciskach wywieranych przez ministerstwo obrony, by skończyć śledztwa jak najszybciej. Jeden z nich, zajmujący się Irakiem utrzymuje, że „ministerstwo nie miało najmniejszego zamiaru ścigać jakiegokolwiek żołnierza, bez względu na stopień”. Pierwsze dowody brytyjskich zbrodni wojennych dostarczyły WikiLeaks Juliana Assange’a w 2010 r. To jednak on, dziennikarz siedzi w więzieniu, zamiast sprawców.

Wojskowe przestępstwa dotyczyły głównie zabijania cywilów, szczególnie przez SAS – brytyjskie siły specjalne. Chodzi o całe rodziny z dziećmi. Do tego dochodzą tortury i zabijanie więźniów. Władze irackie wielokrotnie oskarżały Brytyjczyków o dostarczanie broni Państwu Islamskiemu, lecz ten wątek został zamknięty jako jeden z pierwszych.

Ministerstwo zaprzecza jakoby chciało coś tuszować, ale przyznało, że nie postawiło przed sądem nikogo. Decyzja z 2017 r. o zamknięciu wszystkich śledztw była krytykowana przez organizacje ochrony praw człowieka, jak Amnesty International, lecz bezskutecznie.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. A czym różni się Zjednoczone Qrestwo(Królestwo) od Krowopasowa? Ta sama tradycja kolonialna! To już dawno wymyślono ,,my nie zapominamy o swoich”, a pierwsze przykłady takich zachowań mamy opisane w kronikach wojny burskiej i zapiskach urzędników kolonialnych z Indii.
    Można powiedzieć – nowe wraca!

    1. Ale kolonializm miał też dobre strony, na przykład ucywilizował ludy afrykańskie.
      Nauczyli czarnych pisać, czytać, liczyć, dali im elektryczność i kolej, nauczyli europejskich zwyczajów.
      Ja wiem że kolonizatorzy popełniali też zbrodnie ale jednak zrobili więcej dobrego niż złego.

    2. @Kostyczny aferał!
      Znów bredzisz.
      Ale jest to zrozumiałe, nie masz nawet bladego pojęcia o kulturze Afryki czy Azji.
      Czy europejskie zwyczaje przystają choć tak jak garbaty do ściany do warunków czarnego lądu? Z tego co wiem – nieszczególnie. Tak samo jak religia (a chrzczenie pogan i burzenie chramów było podstawowym zajęciem kolonizatorów) Nauka pisania i czytania pojawiła się dopiero po kolejnych powstaniach wcześniej była dla tubylców niedostępna (casus egipskich kapłanów się kłania). Elektryczność? dla ,,czarnuchów”??? w osiedlach posiadaczy niewolników – to i owszem ale wszędzie poza – jeno łojowe lampki a Łuczywa rozganiały ciemność… Niewolnikom (obecnym lub przyszłym) bo tak biali traktowali Afrykanów światło elektryczne, oświata, nowoczesne rolnictwo czy hodowla – nie były potrzebne. Dopiero rewolucje wyzwoleńcze jakie przewaliły się przez większość tych państw w latach 1930-1965 wprowadziły POWSZECHNĄ OŚWIATĘ.
      To tak w skrócie – odrób lekcje bo masz zaje…braki.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…