Władze stolicy Państwa Środka ogłosiły czwarty – najwyższy stopień zagrożenia smogiem. Sytuacja jest dramatyczna. Miasto jest pograżone w smolistej mgle, a szpitalne oddziały przyjmują tysiące osób cierpiących na zaburzenia dróg oddechowych.

Ledwo widoczny autobus miejski w Pekinie / wikipedia commons
Ledwo widoczny autobus miejski w Pekinie / wikipedia commons

Tak zanieczyszczonego powietrza w Pekinie nie było jeszcze nigdy. Czwarty alert został ogłoszony po raz pierwszy w historii, w reakcji na prognozy, które mówią o narastającym stężeniu pyłów zawieszonych i beznopirenów.  Apogeum ma nastąpić między wtorkiem a czwartkiem. W tych dniach wstrzymane zostaną wszystkie prace budowlane i większość innych robót, odbywających się na powietrzu. Nieczynna będzie również część żłobków, przedszkoli i szkół. Władze apelują do rodziców, aby nie wychodzili ze swoimi pociechami z domów. Podobne zalecenia tyczą się również osób starszych i cierpiących na choroby układu oddechowego. Izby przyjęć pekińskich szpitali już są przepełnione pacjentami z objawami zatrucia. Widoczność w mieście nie przekracza 100 metrów.

Pekin wprowadził restrykcje dotyczące ruchu kołowego. Do części dzielnic nie będzie można wjechać samochodem. Pracownicy większych przedsiębiorstw otrzymali polecenia, aby udawali się do pracy korzystając z transportu publicznego. W innych dzielnicach auta będą mogły się poruszać w zależności od dnia – z numerami rejestracyjnymi zaczynającymi się parzystą lub nieparzystą cyfrą.

Mimo że Chiny są obecnie globalnym liderem jeśli chodzi o inwestycje w odnawialne źródła energii (54 mln dol. w 2014 roku), to wciąż 60 proc. energii zużywanej przez największą gospodarkę świata pochodzi z elektrowni węglowych, które obok pieców w prywatnych gospodarstwach i nadmiernego ruchu kołowego – są głównymi emitorami szkodliwych zanieczyszczeń.

W listopadzie br. roku początek sezonu grzewczego w Chinach spowodował, że stężenie trujących substancji w powietrzu osiągnęło niespotykany dotąd poziom. Zawartość uznawanych za najbardziej śmiercionośne pyłów PM 2,5 w Shenyang, stolicy przemysłowej prowincji Liaoning, przekroczyło 1400 µg/cm3, co oznacza, że było aż 56 razy wyższe od poziomu, który Światowa Organizacja Zdrowia uznaje za niebezpieczny dla zdrowia.

[crp]
Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Polska trasa koncertowa probanderowskiego artysty

W Polsce szykuje się występ znanego, przynajmniej na Ukrainie artysty i szołmena Antona Mu…