W Qingdao na wschodzie Chin wprowadzono regulacje dotyczące posiadania psa. Obowiązuje m.in. lista raz zakazanych w mieszkaniach o małym metrażu. Samorządowcy twierdzą, że leży im na sercu dobrostan zwierząt i mieszkańców.

fot. pixabay.com

Ograniczenia ilościowe dotyczą ścisłego centrum miasta: jego mieszkańcom wolno posiadać tylko jednego czworonoga. Wczoraj weszły w życie przepisy dotyczące przymusu rejestracji i chipowania posiadanych psów (następnym krokiem jest sterylizacja). Na rejestrację właściciele dostali 6 miesięcy – to rozwiązanie skopiowane z Chengdu, które, jak podaje „China Daily”, wprowadziło taki przepis w 2009 roku.

Ograniczenia jakościowe związane są z metrażem mieszkania. Na liście 40 ras, których nie wolno Chińczykom trzymać w blokach, są m.in. berdardyny, mastiffy, owczarki niemieckie, husky, akity. W innym mieście – Harbinie – nie wolno trzymać w bloku psów przekraczających w kłębie 50 cm niezależnie od rasy. Władze Qingdao twierdzą, że chodzi im o dobrostan zwierząt, ale również komfort mieszkańców, którzy skarżą się na niedogodności związane ze zbyt wielką liczbą psów w mieście, zwłaszcza na wielkich osiedlach mieszkalnych.

Polityka ta być może zachęci do odpowiedzialności, z drugiej strony mocno ogranicza np. możliwość adopcji porzuconego psa – która w Państwie Środka nie jest zbyt popularna (zdecydowanie częściej kupuje się psy z hodowli, których standardy nie zawsze są cywilizowane). Chiny to kraj, który w kwestii praw zwierząt wykazuje swoistą schizofrenię. Wciąż oficjalnie nie zakazano festiwalu psiego mięsa w Yulin, choć na początku czerwca wieszczono, że podczas trwania festiwalu restauratorom nie będzie wolno podawać „świeżyzny”.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Większość Ukraińców opowiada się za zastąpieniem prezydenta Zełenskiego szefem parlamentu

Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii (KMIS) przeprowadził ogólnoukraińskie badanie …