Potężne firmy ze słynnego zagłębia technologicznego odmówiły prezydentowi-elektowi udziału w projekcie budowy bazy danych i narzędzi, które mają służyć do inwigilacji amerykańskich muzułmanów. Dla Trumpa jest to poważny problem, gdyż taki projekt był jednym z jego flagowych postulatów podczas kampanii wyborczej.

Donald Trump prawdopodobnie będzie musiał poszukać za granicą wykonawców swojego rasistowskiego projektu. Nie ma bowiem wątpliwości, że Dolina Krzemowa, położona w liberalnej i niechętnej mu Kalifornii nie dostarczy mu technologicznego zaplecza. W opublikowanej deklaracji przedstawiciele blisko 600 firm technologicznych, m.in. Alphabet, Oracle, Google, Twitter czy IBM, zapewnili, że nie ma mowy o wsparciu mechanizmu kontroli wyznawców islamu. Pod listem otwartym podpisali się inżynierowie, konstruktorzy oraz menedżerowie, zatrudnieni w spółkach technologicznych.

Ich przekaz jest jednoznacznym potępieniem planów Trumpa. – Odmawiamy stworzenia bazy ludzi opierającej się na ich rasie, korzeniach czy wyznawanej religii. Odmawiamy ułatwiania masowych deportacji ludzi niepożądanych w opinii rządu – czytamy w liście.

Dolina Krzemowa nie tylko odmawia udziału w tworzeniu ksenofobicznych narzędzi, ale również zamierza pokrzyżować plany prezydenta, który może chcieć skorzystać z istniejących rejestrów. Stąd też sygnatariusze zobowiązali się również do usuwania ze swoich baz danych o pochodzeniu etnicznym.

Skąd tak zdecydowana postawa technologicznych gigantów? Autorzy listu przypominają o tragicznym doświadczeniu historycznym, jakim było zaangażowanie IBM we współpracę z III Rzeszą. Ówczesne technologia pomogła nazistom prowadzić rejestry osób pochodzenia żydowskiego. – Nauczyliśmy się na takich historiach, jaką rolę spełniła w nich technologia – czytamy w liście.

Ostateczne rozstrzygnięcie zapadanie 14 grudnia, kiedy odbędzie się spotkanie pomiędzy Donaldem Trumpem a przedstawicielami korporacji z Doliny Krzemowej. Uczestniczyć w nim będą nie tylko producenci technologii, ale również komunikacyjne firmy. Udział zapowiedziały m.in. Facebook, Apple, Google Amazon czy Microsoft.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…