Donaldowi Trumpowi nigdy nie było po drodze ze spowiadaniem się ze swoich interesów i dochodów. Były prezydent USA nie był więc zbyt szczęśliwy, gdy wszczęto dochodzenie dotyczące jego firmy – Trump Organisation.

W poniedziałek były prezydent USA, Donald Trump, złożył pozew przeciwko Letitii James – nowojorskiej prokurator generalnej. Według James, firma Trumpa mogła podać nieprawidłową wartość niektórych nieruchomości, aby uzyskać korzystniejsze oprocentowanie kredytów i ubezpieczeń przy jednoczesnym obniżeniu zobowiązań podatkowych.

„Polowanie na czarownice”

Podejrzenia oszustw podatkowych ze strony byłego prezydenta pierwotnie wysunął były prawnik Trumpa, Michael Cohen, kiedy zeznawał przed kongresem. Wówczas śledztwo poszło ruchem lawiny.

Na kolejne próby prześwietlenia interesów Trump zareagował histerycznie. Pozew przeciwko nowojorskiej prokurator pojawił się już niecałe dwa tygodnie po informacji, że James zamierza przesłuchać Trumpa w sprawie oszustw podatkowych – datę przesłuchania wyznaczono wówczas na 7 stycznia.

Obecny prawnik Trumpa, który reprezentuje go przy dochodzeniach w Nowym Jorku, przekazał CNBC, że planują odrzucić wniosek o zeznawanie zaraz po świętach Bożego Narodzenia.

Trump z kolei oskarża samą James, jak i Cyrusa Vance’a (prokuratora okręgowego na Manhattanie, którego biuro również prowadzi śledztwo dotyczące Trump Organisation) o próby zniszczenia go ze względów politycznych – oboje bowiem są demokratami. Całe śledztwo wielokrotnie nazwał „polowaniem na czarownice”.

A to nie jest pierwszy raz

To już kolejny raz, kiedy Letitia James żąda odkrycia brudnych interesów republikanów. W 2020 roku nowojorska prokurator złożyła proces przeciwko National Rifle Association (NRA) – organizacji lobbystycznej broniącej prawa do posiadania broni. NRA od 2016 roku otwarcie wspierało Donalda Trumpa i finansowało wielu republikańskich parlamentarzystów.

Zarejestrowane jako organizacja non-profit RNA miało według James zdefraudować miliony dolarów.

W celu uniknięcia bałaganu, w styczniu 2021 roku RNA, że wraz z jedną ze swoich spółek ogłaszają upadłość a swoje siedziby – jeśli się to uda – przenoszą do Teksasu.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Indyjscy pracownicy portowi odmówili przeładunku izraelskiej broni

Indyjski związek zawodowy robotników portowych, Water Transport Workers Federation of Indi…