Share Button

Potężne firmy ze słynnego zagłębia technologicznego odmówiły prezydentowi-elektowi udziału w projekcie budowy bazy danych i narzędzi, które mają służyć do inwigilacji amerykańskich muzułmanów. Dla Trumpa jest to poważny problem, gdyż taki projekt był jednym z jego flagowych postulatów podczas kampanii wyborczej.

Donald Trump prawdopodobnie będzie musiał poszukać za granicą wykonawców swojego rasistowskiego projektu. Nie ma bowiem wątpliwości, że Dolina Krzemowa, położona w liberalnej i niechętnej mu Kalifornii nie dostarczy mu technologicznego zaplecza. W opublikowanej deklaracji przedstawiciele blisko 600 firm technologicznych, m.in. Alphabet, Oracle, Google, Twitter czy IBM, zapewnili, że nie ma mowy o wsparciu mechanizmu kontroli wyznawców islamu. Pod listem otwartym podpisali się inżynierowie, konstruktorzy oraz menedżerowie, zatrudnieni w spółkach technologicznych.

Ich przekaz jest jednoznacznym potępieniem planów Trumpa. – Odmawiamy stworzenia bazy ludzi opierającej się na ich rasie, korzeniach czy wyznawanej religii. Odmawiamy ułatwiania masowych deportacji ludzi niepożądanych w opinii rządu – czytamy w liście.

Dolina Krzemowa nie tylko odmawia udziału w tworzeniu ksenofobicznych narzędzi, ale również zamierza pokrzyżować plany prezydenta, który może chcieć skorzystać z istniejących rejestrów. Stąd też sygnatariusze zobowiązali się również do usuwania ze swoich baz danych o pochodzeniu etnicznym.

Skąd tak zdecydowana postawa technologicznych gigantów? Autorzy listu przypominają o tragicznym doświadczeniu historycznym, jakim było zaangażowanie IBM we współpracę z III Rzeszą. Ówczesne technologia pomogła nazistom prowadzić rejestry osób pochodzenia żydowskiego. – Nauczyliśmy się na takich historiach, jaką rolę spełniła w nich technologia – czytamy w liście.

Ostateczne rozstrzygnięcie zapadanie 14 grudnia, kiedy odbędzie się spotkanie pomiędzy Donaldem Trumpem a przedstawicielami korporacji z Doliny Krzemowej. Uczestniczyć w nim będą nie tylko producenci technologii, ale również komunikacyjne firmy. Udział zapowiedziały m.in. Facebook, Apple, Google Amazon czy Microsoft.

Share Button

3 komentarze

  1. Imię i nazwisko napisał:

    Czyli wielkie korporacje są przeciw prawicy?

  2. sru napisał:

    słuszna decyzja, dzisiaj przeciw islamistom jutro przeciw inaczej myślącym

  3. amabo napisał:

    liczą się akcjonariusze, a dla nich najważniejszy jest zysk :)))))))))))))))))))))))

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*