Masową głodówkę podjęli palestyńscy więźniowie osadzeni w izraelskich zakładach. To protest przeciwko postępowaniu w sprawie Bilala Kajida, który zakończył odsiadywanie wyroku i miał wyjść na wolność, jednak władze na to nie pozwoliły.

Protest Palestyńczyków / fot. Wikimedia Commons
Protest Palestyńczyków / fot. Wikimedia Commons

Bilal Kajid został skazany na czternaście miesięcy więzienia za działalność w lewicowej organizacji zbrojnej – Ludowym Froncie Wyzwolenia Palestyny, zaliczanym przez Izrael (a także USA i Unię Europejską) do organizacji terrorystycznych. Skończył odsiadkę w czerwcu, lecz władze Izraela zastosowały wobec niego prawo zezwalające na administracyjne zatrzymanie w więzieniu osoby, którą podejrzewa się o zamiar powrotu do przestępstwa. Na warunkach administracyjnego zatrzymania w izraelskich więzieniach przebywa obecnie około siedmiuset Palestyńczyków. Mogą nigdy nie opuścić zakładu karnego – izraelskie prawo pozwala, by co sześć miesięcy po prostu przedłużać im areszt, teoretycznie do momentu, gdy skończy się „zbieranie dowodów” dotyczących ich osoby. Bilal Kajid rozpoczął głodówkę. Jak twierdzą obrońcy praw człowieka i przedstawiciele rządu Autonomii Palestyńskiej, schudł 30 kg i cierpi z powodu zaburzeń pracy nerek. Na razie bez efektu. W ostatnich dniach jednak dołączyło do niego ponad 300 innych więźniów.

Łącznie przyjmowania żywności odmówiło 93 towarzyszy Kajida z Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny oraz 262 skazanych za działalność w szeregach Hamasu, a w ostatni piątek kolejna grupa 80 osadzonych Palestyńczyków. Niektórzy więźniowie deklarują, że głodówka ma być również protestem przeciwko złemu traktowaniu i upokarzaniu, jakiego dostępują ze strony strażników. Palestyńczyków wzburzyło m.in. przymusowe osadzenie w izolatkach i konfiskaty rzeczy osobistych. Zarząd izraelskich więzień ma na takie okazje stałe wytłumaczenie – twierdzi, że podczas przeszukania w celach ujawnił m.in. telefony komórkowe, za pomocą których Hamas planował zamachy terrorystyczne. Uczestnicy głodówki otrzymali zakaz widzeń na dwa miesiące i zostali ukazani grzywną o wartości 158 dolarów.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. To jest to organizacja terrorystyczna czy nie jest? Bo jeśli jest to śmieć niech gnije. Jeśli. Ie jest należy się odszkodowanie i wolność. Czy dla autora ma znaczenie odchylenie organizacji? Liczą się efekty czyli zabici i ranni. Na normalizacji stosunków Izrael Palestyna nie zależy nikomu. Poza lewicowymi anarchistami z Polski. Przy czym tylko dialog im pomoże. Bo walka ,którą uwielbia lewica doprowadzi do eksterminacji biedoty palestyńskiej. Niczego więcej. Z drugiej strony zadziwia mnie miłość i ogrom współczucia lewicy do macew stodół kirkutów i kamienic w Polsce plus wojującego antysemityzmu z nienawiścią do Izraela i żydów z Bliskiego Wschodu. Dziwi mnie to traktowanie Żydów jak bezbronnych dzieci i sprowadzanie do roli wiecznych ofiar. Kiedy tylko wezmą sprawy w swoje ręce z koleji traktowani są jak Hitlerowcy. Relatywizm moralny level Expert

  2. Erec Israel oszczędzi chociaż na paszy dla bandytów. Mogli by pójść krok dalej i zagłodzić się skutecznie. Palestyńczycy!!! Kontynuujcie zatem protest – aż do nieodwracalnej śmierci :DDDDD

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rosja wraca do Afganistanu. Tym razem bez przelewu krwi

Po panicznej ucieczce wojsk USA z Afganistanu, Moskwa próbuje wejść na puste miejsce. Tym …