Nie pomogła apelacja świeckiego stowarzyszenia. Sąd Najwyższy uznał, że hiszpańska policja mogła przyznać Matce Boskiej najwyższe odznaczenie – Medal Zasługi. Podobnych przypadków kuriozalnej klerykalizacji życia publicznego w Hiszpanii jest sporo.

Katolicka procesja w jednym z hiszpańskich miast / wikipedia commons
Katolicka procesja w jednym z hiszpańskich miast / wikipedia commons

Odznaczenie zostało przyznane w lutym przez hiszpańskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych na wniosek szefa policji. Chodzi konkretnie o Matkę Boską del Amor z Malagi. Argumentem była rzekoma więź pomiędzy siłami bezpieczeństwa a religijną organizacją Bractwo Jezusa Nazareńskiego „el Rico”, której członkowie regularnie uczestniczą w manifestacjach i świętach hiszpańskiej policji. Mundurowi i dewoci wspólnie celebrują również Święta Wielkanocne, organizując uroczystą procesję podczas Semana Santa (Wielkiego Tygodnia), podczas której ulicami miast przejeżdża platforma z figurą Jezusa oraz jego matką. W uzasadnieniu uhonorowania napisano, że patronka symbolizuje „te same wartości co policja, jak poświęcenie, troska, solidarność i ofiarność”.

Przeciwko pomysłowi protestowała organizacja Świecka Europa, której aktywiści zaskarżali decyzję ministerstwa do kolejnych instancji, przegrywając ostatecznie wszystkie rozprawy. W uzasadnieniu wyroku Sądu Najwyższego można przeczytać m.in. że decyzja o odznaczeniu jest legalna, gdyż faktycznym uhonorowanym podmiotem nie jest abstrakcyjna postać, lecz działające w ramach państwa prawa bractwo.

Liczba przypadków nadawania bóstwom państwowych odznaczeń znacząco wzrosła po przejęciu władzy przez prawicową Partię Ludową w 2011 roku. Jedną z głośniejszych spraw było odznaczenie Złotym Medalem miasta Madrytu Najświętszej Maryi Panny z Almudeny, która została również uznana patronką stolicy. Łącznie w ciągu ostatnich czterech lat ponad 30 rad miejskich uznało katolickich świętych za „wieczystych burmistrzów”.

Według najnowszych badań za katolików uważa się obecnie 69 proc. obywateli Hiszpanii.

[crp]
Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…