Dwa prezydenci rozmawiali pierwszy raz od czasu wyborów w Stanach Zjednoczonych. Tym razem na żywo. Spotkali się w Limie, na szczycie Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC).

Putin i Obama rozmawiali stosunkowo krótko w cztery oczy, jednak wszystkie agencje prasowe sporo sobie po nim obiecywały. O żadnym spektakularnym przełomie nie ma mowy, jednak – jak podkreślali dziennikarze – obaj prezydenci demonstrowali ocieplenie stosunków.

http://kremlin.ru/events/president/trips/50785/photos
http://kremlin.ru/events/president/trips/50785/photos

– Powiedziałem Barackowi Obamie podczas dzisiejszej rozmowy, że miło nam będzie ujrzeć go w Rosji, jeżeli tylko będzie miał możliwość przybyć do Moskwy – powiedział Władimir Putin dziennikarzom po tet-a-tet z prezydentem USA. Zapowiedź ewentualnej wizyty nawet ustępującego prezydenta wydaje się dobrym znakiem na tle gigantycznych napięć, jakie narosły pomiędzy Moskwą i Waszyngtonem w ciągu ostatnich dwóch lat.

Barack Obama nie udzielił żadnej wypowiedzi po zakończeniu rozmowy z Putinem. O stanowisku strony amerykańskiej możemy dowiedzieć się jedynie z komunikatów służb prasowych Białego Domu. Czytamy w nich m. in., iż prezydent Stanów Zjednoczonych apelował do ministrów spraw zagranicznych USA i

USA zwiększają liczbę swoich żołnierzy w Syrii i w Iraku/facebook.com
USA zwiększają liczbę swoich żołnierzy w Syrii i w Iraku/facebook.com

Rosji o „kontynuowanie inicjatyw, wspólnie z szerszą społecznością międzynarodową, w celu zminimalizowania przemocy i ulżenia cierpieniom Syryjczyków”. Po wymianie uprzejmości Obama miał także zwrócić się do prezydenta Federacji Rosyjskiej, by ten podtrzymał zobowiązania swojego kraju w ramach porozumień mińskich, które mają pomóc w zakończeniu wojny ukraińskiej. Ma się rozumieć, zapewnił, iż USA i ich sojusznicy są zaangażowani na rzecz suwerenności Ukrainy.

Z dziennikarzami rozmawiał za to rzecznik prasowy Kremla – Dmitrij Pieskow. Z jego podsumowania wynikało, iż obaj prezydenci wyrazili żal z powodu braku postępu na Ukrainie i zapowiedzieli kontynuowanie współpracy na rzecz uregulowania sytuacji w Syrii.

– Podkreślono, że pozostałe dwa miesiące muszą być wykorzystane dla kontynuowania poszukiwań uregulowania w Syrii. W tym kontekście uzgodniono dalsze kontakty Ławrowa i Kerry’ego – cytuje Pieskowa portal TVN24.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Dobrze, że rozmawiają.
    Inaczej różnego rodzaju fanatycy medialni rychło wepchnęliby ten świat w objęcia kolejnej wojny.

  2. Spotkanie zostało niejako wymuszone sytuacją, bowiem panowie wchodząc na salę obrad musieli obok siebie przejść, idąc na swoje miejsca. Oni nie prezentują poziomu polskich Kaczorów czy Wałęsów z okresu „podawania nogi” i zatrzymali się na chwilę, by wymienić parę sloganów. Tym bardziej, że gdyby tego nie zrobili, to wszystkie media trąbiły by o zaostrzeniu sytuacji i to przesłoniło by obraz całego szczytowania. Tego nie można było zrobić gospodarzom.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…