Instytut Pamięci Narodowej już zupełnie bezwstydnie promuje wielbicieli III Rzeszy. Na fejsbukowej stronie IPN pojawiła się reklama najnowszego numeru czasopisma Glaukopis, w którym znajdujemy m.in. tekst oczerniający polskich bohaterów walczących przeciwko faszyzmowi w Hiszpanii oraz publikacje znanego ideologa hiszpańskiego ruchu neonazistowskiego.

Wpis polecający wydanie Glaukopisu został opublikowany na fanepejdżu gdańskiego oddziału IPN.  Wyróżnione zostały trzy pozycje. Dwie to pełne antykomunistycznej nienawiści, zwykłych kłamstw i profaszystowskiej sympatii teksty na temat Dąbrowszczaków: Wojciecha J. Muszyńskiego „Najemnicy Stalina. »Dąbrowszczacy« w wojnie domowej w Hiszpanii”, oraz dr. Daniela Czerwińskiego „Z czerwonej Hiszpanii do nomenklatury PRL. Związek Dąbrowszczaków w Gdańsku i jego członkowie”. Autorzy przekonują, że antyfaszystowscy bojownicy byli w istocie pionkami Stalina, a po wojnie dręczyli patriotów jako zdrajcy narodu polskiego. 

Trzecim autorem rekomendowanym przez funkcjonariuszy IPN jest  Carlos Caballero Jurado, którego tekst „Czerwony terror w Hiszpanii i geneza Błękitnej Dywizji” również został opublikowany w Glaukopisie. Jurado, jak podaje strona „Przywróćmy pamięć o Patronach Wyklętych” jest byłym współpracownikiem Centrum Rewizjonistycznego Badań Historycznych (CEHRE), które na Półwyspie Iberyjskim propaguje teorię jakoby Holocaust nigdy nie miał miejsce.  Ulubieniec IPNu jest w środowisku naukowym stawiany w jednym szeregu z Davidem Irvingiem, najbardziej chyba znanym „kłamcą oświęcimskim”, z którym zresztą Jurado współpracował w CEHRE. Historyk jest cenioną postacią w europejskim ruchu neonazistoskim, jako znawca i promotor „Błękitnej Dywizji”, a więc hiszpańskich oddziałów walczących po stronie III Rzeszy w II wojnie światowej.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…