Zarówno w Nairobi, jak i kilku innych kenijskich miastach zaostrzono środki bezpieczeństwa po tym, jak kilka europejskich państw ostrzegło o możliwości ataków terrorystycznych.

Zarówno francuska, jak i niemiecka ambasada w Kenii ostrzegły mieszkańców o możliwości ataków terrorystycznych i zaapelowała o zastosowanie odpowiednich środków bezpieczeństwa. Obywateli prosi się przede wszystkim o nie wybieranie się do miejsc często uczęszczanych przez obcokrajowców – centr handlowych, restauracji, hoteli. W odpowiedzi na ostrzeżenie o zagrożeniu, wystosowanym od państw europejskich, od piątku uzbrojona policja nieustannie patroluje ulice Nairobi, zwłaszcza punkty handlowo-usługowe oraz budynki rządowe. Kenijskie służby bezpieczeństwa odpowiadają, że zadbali o wszelkie, konieczne środki bezpieczeństwa.

Rzecznik kenijskiej policji, Bruno Shioso, zapewnił o bezpieczeństwie przebywających na terenie Kenii osób, ale jednocześnie prosi o zachowanie spokoju i przekazywanie służbom wszystkich ewentualnych, niepokojących informacji.

Al Shabab znowu w akcji?

Kenijczycy jednak się boją – zwłaszcza ci, co pamiętają rok 2013 i szturm na centrum handlowe Westgate w Nairobi, którego dopuścili się bojówkarze islamistycznej organizacji Al Shabab. Zginęło wówczas 67 osób. Atak – i wiele innych, które nastąpiły po nim w roku 2015 i 2019 – są odpowiedzią na wojskową interwencję w południowej Somalii, która miała zwalczać członków Shabab.

W styczniu 2020 powiązana z Al Kaidą organizacja ostrzegła Kenię, że „już nigdy nie będzie bezpiecznym krajem”. Warto wspomnieć, że Kenia jest głównym uczestnikiem afrykańskiej misji, która właśnie w roku 2011 wyparła Shabab ze stolicy Somalii. Mimo braku kontroli w dużych miastach, Al Shabab kontroluje spore obszary wiejskie a Somalijczycy regularnie padają ofiarami przeprowadzonych przez nich ataków.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Putin: jesteśmy gotowi do wojny jądrowej

Prezydent Rosji udzielił wywiadu dyrektorowi rosyjskiego holdingu medialnego „Rossija Sego…