Unijni komisarze przekazali Polsce zalecenia dotyczące wykrywania i karania za nielegalny ubój chorych krów, który ujawniono 26 stycznia w materiale „Superwizjera”.
– Mamy odpowiedzieć w przeciągu najbliższych dni o planach, jakie mamy w stosunku do działań naprawczych. Do końca tygodnia takie pismo zostanie przekazane Komisji Europejskiej – powiedział Główny Inspektor Weterynarii Paweł Niemczuk, który wrócił właśnie z Brukseli, gdzie przedstawiał informacje dotyczące nielegalnego uboju bydła i podjęte działania. W ciągu 10 dni ma powstać również raport pokontrolny przedstawicieli KE z ubiegłotygodniowej wizyty w Polsce. Unijni Inspektorzy rozpoczęli pracę w ubiegły poniedziałek. Przeprowadzili audyt w Głównym Inspektoracie Weterynaryjnym, a następnie w terenie.
Jeszcze nie znamy wyników kontroli, ale nieoficjalnie wiadomo, że nie brzmią optymistycznie. Kontrolerzy wykryli nieścisłości w systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt rzeźnych. Zwracali uwagę na to, że brakuje dokumentów, które pozwalałyby stwierdzić, co dzieje się z nimi po dokonaniu uboju. Prócz tego już w Brukseli dano Niemczukowi do zrozumienia, że Komisja Europejska ma masę zastrzeżeń co do współpracy z policją podejmowanej przy zgłaszaniu przypadków nielegalnego procederu. Uważa, że kary są zbyt niskie, a ich wyegzekwowanie niejednokrotnie jest zbyt trudne – wymaga długiego postępowania sądowego, zbyt wiele jest również umorzeń. KE skrytykowała także zbyt małą liczbę zatrudnionych inspektorów weterynarii.
Główny Inspektor Weterynarii starał się w Brukseli kształtować obraz Polski, która przestrzega procedur, ale przez jeden incydent straciła reputację. Zaprzeczył, jakoby system tzw. szybkiego ostrzegania (by móc wycofać konkretne partie mięsa z rynku) został uruchomiony za późno. Jak podaje Polskie Radio, GIW „wskazał, że dopiero 26 stycznia okazało się, że proceder nielegalnego uboju mógł występować wcześniej”. Wskazuje to na całkowite lekceważenie bądź indolencję organów kontrolnych.
Warszawa powinna do najbliższego piątku odpowiedzieć na te wstępne zalecenia Komisji i przedstawić plan naprawczy.
Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej
Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…