Pierwszy raz od początku wojny (dziewięć lat temu), Damaszek jest sparaliżowany, martwy. „Nigdy w życiu nie widziałem, żeby sklepy były zamknięte całymi dniami” – mówił dziennikarzom 59-letni mężczyzna, mieszkaniec starówki, rzadki przechodzeń. Ludzie obawiają się, że to nic nie pomoże, a nastanie jeszcze dotkliwsza bieda.

Mieszkaniec Starego Miasta w Damaszku. aljazeera

Wojna bardzo zubożyła społeczeństwo syryjskie: lata bitew i zniszczeń wcisnęły 80 proc. Syryjczyków poniżej progu biedy. Zapowiedź epidemii Covid-19 kazała władzom podjąć bezprecedensowe decyzje, prawie wszystko jest zamknięte. Po największym stołecznym suku al-Hamidije chodzą tylko mężczyźni w kombinezonach. Nie działają szkoły i uniwersytety, restauracje, bary, kawiarnie, ani transport publiczny między prowincjami. Wprowadzono godzinę policyjną.

Syryjczycy próbują odbudowywać, ale wojna mocno zredukowała liczbę szpitali i przychodni: funkcjonuje dziś ok. 60 proc. 70 proc. personelu zamieniło się wcześniej w uchodźców, tylko część wróciła. Za mało ludzi, za mało leków, za mało łóżek: organizacje humanitarne alarmują, że to się może skończyć bardzo źle w razie wybuchu epidemii. Wojna przyniosła już ponad 380 tys. zabitych.

W obozach uchodźców może być jeszcze ciężej, Syria. twitter

Tymczasem bezrobocie wielu wydaje się groźniejsze od Covid-19, choć noszą maski na ulicy. Miliony rodzin ledwo wiążą koniec z końcem, każda przerwa w dochodach to dramat. Państwo ma zamiar pomagać, ale jak wszędzie na świecie, obawy o jutro przejmują wielu ludzi. A co będzie, gdy epidemia sięgnie obozów uchodźców z okupowanego przez dżihadystów Idlibu, koczujących pod turecką granicą? Na razie w Syrii zanotowano tylko pojedyncze przypadki zakażeń, lecz mało kto spodziewa się, że to wszystko.

patronite
Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Zobacz także

Indie i koronawirus: taniec na beczce prochu

O sytuacji w Indiach związanej z koronawirusem pisałem już w nieco zawężonej wersji jakiś …