Doborowe towarzystwo – tak patrząc na tabliczki z nowymi nazwami ulic mogą powiedzieć mieszkańcy miast i miasteczek w województwie świętokrzyskim. Patronem jednej z nich został właśnie ksiądz profesor Henryk Witczyk, publicysta Radia Maryja i gwiazdor Telewizji Trwam.

Kurzelów liczy sobie nieco ponad tysiąc dusz. Właśnie doznaje one dobrodziejstwa dekomunizacji. Dzięki wysiłkowi inspektorów z IPN i władz wojewódzkich postacie związane z poprzednim ustrojem znikają z tabliczek z nazwami ulic. Jednym z nowych patronów został ksiądz Witczyk. Duchowny związany ze środowiskiem toruńskim został brylował wczoraj na konferencji zwołanej uroczyście przez wojewodę Agatę Wojtyszek. Kapelan nie odczuwał najmniejszego zażenowania w związku z faktem, że ulica została ochrzczona jego nazwiskiem jeszcze za jego życia.
Ulica Witczyka dotychczas nosiła nazwę Mariana Buczka, byłego bojowca PPS, potem członka Komunistycznej Partii Polski, który poległ w walce z hitlerowskim najeźdźcą we wrześniu 1939 r. Przemianowane zostały również ulice w innych świętokrzyskich miastach : 15 Stycznia w Kazimierzy Wielkiej (na księdza Stanisława Sikorskiego), Wincentego Prasała w Kornicy (na Bronisława Wieczorkiewicza ps. „Wilk”), Henryka Kozubskiego w Rogowie (na księdza Marcelego Prawicy) i 16 stycznia w Opatowie (na Bronisława Ostrowskiego ps. „Cichy”). Uwagę zwraca więc nadreprezentacja duchownych i prawicowych partyzantów w tym gronie. Działaczom lewicy, co pokazuje przykład Buczka, nie pomogło nawet zaangażowanie w walkę z nazistami. Wojewoda nie miała także litości dla pamięci po Wincentym Prasale, zamordowanym przez hitlerowców.

Jak pani wojewoda uzasadniła nadanie ulicy osobie żyjącej? Szczególnymi zasługami dla ojczyzny. – Jest kapelanem „Solidarności”, w latach 1991-93 zakładał radio i wydawnictwo Jedność, jest wykładowcą na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, członkiem Papieskiej Komisji Biblijnej, honorowym obywatelem Miasta i Gminy Włoszczowa, założył stowarzyszenie Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II, przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego odznaczony został Złotym Krzyżem Zasługi – mówiła Wojtyszek na spotkaniu z dziennikarzami, dodając również, że patronami ulic za życia zostali inni wybitni Polacy – Jan Paweł II i Robert Lewandowski.
Ksiądz Witczyk w przeszłości zasłynął antysemickimi wypowiedziami. Jego zdaniem chrześcijańskie miłosierdzie wobec Żydów ma polegać na ukazaniu wyznawcom religii mojżeszowej szansy na zbawienie poprzez chrzest.

 

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. może ten nie dymał akurat dzieci. Może tak a może nie któż to wie.. a nawet jak tego nie robił marna to pociecha

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…