Przebywający od czerwca w więzieniu w Bahrajnie znany obrońca praw człowieka Nabil Radżab przekazał list, w którym zwraca uwagę, że amerykańska pomoc wojskowa dla saudyjskiej  koalicji prowadzącej działania w Jemenie stanowi równocześnie wsparcie dla represji.

Nabil Radżab - uwięziony opozycjonista z Bahrajnu /amnesty.org.uk
Nabil Radżab – uwięziony opozycjonista z Bahrajnu /amnesty.org.uk

Opozycjonista pisze, że w Bahrajnie jest ponad 4 tys. więźniów politycznych. W stosunku do liczby ludności jest to najwięcej na całym Bliskim Wschodzie. Za działania na rzecz praw człowieka, traktowane jako obraza majestatu i działalność na szkodę państwa i jego wizerunku aktywiści skazywani są na śmierć i wieloletnie, karą jest nierzadko dożywotnie więzienie. Sam Radżab przebywał w bahrajskich więzieniach kilkakrotnie. Podstawą do wydawania wyroków były jego wpisy na mediach społecznościowych, co tamtejsze sądy uznają za działania antypaństwowe. Od czasu, gdy Radżab zaczął sprzeciwiać się wojnie w Jemenie, w której Bahrajn jest sojusznikiem Arabii Saudyjskiej, do listy zarzutów doszła jeszcze „obraza sąsiedniego państwa”. Grozi mu z to 15 lat więzienia.

Radżab w liście przywołuje swoje spotkanie z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym na początku tego roku, w czasie którego amerykański polityk skrytykował działania opozycji w Bahrajnie, która w 2014 r. ogłosiła bojkot wyborów. „Dziś chciałbym zapytać pana Kerry’ego, czy Bahrajn jest takim sojusznikiem, jakiego rzeczywiście pragną Stany Zjednoczone? Sojuszniekiem, który karze za myśli i który nie pozwala swoim obywatelom na korzystanie z podstawowych praw” – zwraca się z retorycznym pytaniem.

„Stany Zjednoczone mają w swoich rękach potężną dźwignię, której – gdyby chciały – mogłyby użyć w stosunku do swoich sojuszników” – pisze Radżab. – „Tymczaszem bezwarunkowe wsparcie udzielane Arabii Saudyjskiej oraz zniesienie embarga na dostawy broni dla Bahrajnu obracją się przeciwko tym, którzy w tych krajach walczą o godność.

Postulaty opozycji w Bahrajnie są umiarkowane – domaga się ona wprowadzenia monarchii konstytucyjnej.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rajd ku czci zapomnianych partyzantów

W okolicach Radomska odbył się Rajd Rowerowy Śladami Walk Gwardii Ludowej i Armii Ludowej …