Stronnicze, propagandowe i kiepskie warsztatowo – tak zostały ocenione treści na jednym z największych prawicowych portali w Polsce. Badacze z Uniwersytetu Oksfordzkiego sklasyfikowali serwis wPolityce.pl w najniższej lidze – junk news.

Termin ten oznacza „śmieciowe wiadomości”, czyli treści, które nie spełniają podstawowych standardów rzemiosła dziennikarskiego. Naukowcy uznali, że portal braci Karnowskich spełnia przynajmniej trzy z pięciu kryteriów. Chodzi o newsy, które„celowo publikują wprowadzają czytelnika w błąd, są zwodnicze lub udają prawdziwe wiadomości o polityce, ekonomii lub kulturze, (…) treści przyjmujące różne formy propagandy oraz informacje ideologicznie ekstremalne, stronnicze lub mające charakter konspiracyjny”.

Badaniem zostało objętych kilkaset tysięcy wiadomości linkowanych na Twitterze w okresie od 5 do 20 kwietnia br. Spośród polskich serwisów na miano junk news zapracowały sobie również: pikio.pl, kontrowersje.net, centrummedialne.pl i oraz publiszer.

Czym dokładnie jest śmieciowa wiadomość? Po pierwsze cechuje ją brak standardów i dostosowania do zwyczajnych praktyk dziennikarskich; zarzucenie takowych na stosowania półprawd i plotek, a także niepublikowanie sprostowań nieprawdziwych informacji. Po drugie, portale śmieciowe epatują sensacjonizmem, uwodzą czytelnika mylącymi nagłówkami, stosują prostackie uogólnienia, wprowadzają w błędne wnioski, szafują błędami logicznymi i pozornie odkrywczymi uogólnieniami. Trzecia sprawa to brak wiarygodności. Junk news nie mają sprawdzonych źródeł, odnoszą się do teorii spiskowych. Kolejna cecha to stronniczość i propagandowe zacięcie. Ostatnia charakterystyka dotyczy podrabiania czcionek, marek i strategii stylistycznych. Serwis wPolityce.pl według ekspertów z brytyjskiej uczelni spełnia przynajmniej trzy z tych kryteriów.

Portal braci Karnowskich został założony w roku 2010, kiedy w Polsce rządziła Platforma Obywatelska. Miał być intelektualnym głosem prawicowego dziennikarstwa, ale szybko stał się gadzinówką. W serwisie pojawiają się teksty szczujące na migrantów, przedstawiające nieprawdziwy obraz społeczeństw Europy Zachodniej czy sugerujące spiskowe i niecne intencje polityków formacji liberalnych i lewicowych.

paypal

 

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Piotruś-Pan znowu w formie!
  Zerżnął na żywca ze ,,Sputnika” zerżnięty wcześniej z wirtualnemedia tekst.
  Może owi ,,naukowcy” wezmą na warsztat CNN fałszujący informacje na żywca czy bratnią BBC – która robi to samo bez zająknięcia?
  Pewnie wg wzmiankowanych Oxfordczyków to clou doskonałości warsztatu medialnego, mnie jednak z takim dziennikarstwem nie po drodze.

 2. Aż sobie poszukałem na wirtualnemedia.pl (ładnie to tak nie podawać źródeł?), jakież to portale zasługują na miano „najbardziej rzetelnych” wg „naukowców z Oksfordu”( to jest zwrot-wytrych, prawie jak „prasa niemiecka” albo „wiodące media europejskie”). I proszę: wGospodarce.pl, Wyborcza.pl, Kresy.pl, Bankier.pl oraz Tvn24.pl.
  Wyborcza.pl i Tvn24.pl rzetelne…z pewnością, np w sprawach nierówności społecznych, krytyki kapitalizmu i tematyki lewicowej.
  Róbta tak dalej, „lewico”!

  Czytaj więcej na: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/badacze-z-oksfordu-umiescili-pikio-i-wpolityce-na-liscie-serwisow-ze-smieciowymi-newsami

 3. Ja nie mam dyplomu Oxfordu a już dawno oceniłem serwis wPolityce.pl jako śmiecie.

  PS. Panie (towarzyszu?) Piotrze Nowaku, kto śmiał wyrzucić pana tekst o aferze alkoholowo-podsłuchowej w Austrii? Czuję się też pokrzywdzony, bo wraz z tekstem zniknął mój genialny post;)

 4. Akurat pan Nowak ma pojęcie o „stronniczych, propagandowych i kiepskich warsztatowo” newsach…..
  Nie ośmieszaj się Piotruś………………………….

 5. „Stronnicze, propagandowe i kiepskie warsztatowo” przecież to jak ulał pasuje do wiadomości na strajk eu!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rząd Mateusza Morawieckiego – gra w politykę

Prawo i Sprawiedliwość pokazało, jak rozumie i jak potrafi wykorzystywać reguły gry polity…